İşte Meclis günlüğünde öne çıkanlar

İşte Meclis günlüğünde öne çıkanlar

CHP'nin 'çalışamaz' dediği, Başbakan Erdoğan'ın buna karşılık, 'İster gelsin ister gelmesin, bal gibi çalışır' karşılığını verdiği Meclis, 25. Başkan olarak Cemil Çiçek'i seçti.

BEHÇET GÜNGÖR - HÜSEYİN LİKOĞLU - YUSUF ÇELEBİ / ANKARA
 

Seçimlerden sonra Hatip Dicle'nin vekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi ve tutuklu vekillerin tahliye edilmemesi nedeniyle başlayan krizin gölgesinde Meclis Başkanlığı seçimi yapıldı. CHP'lilerin sorun çözülene kadar yemin etmeyeceklerini ve bunun sonucunda Meclis'in çalışamayacağı tezi dün çürüdü.

BDP'nin Genel Kurul'a katılmadığı seçimde CHP'li milletvekilleri oylama bitene kadar Meclis Genel Kurul Salonu'nda oturdu ve AK Parti ile MHP'li milletvekillerinin oy kullanmasını seyretti. Oylamada adaylar AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal ile MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay yarıştı. CHP'li milletvekilleri oylamaya katılmadı. Geçici Başkan Oktay Ekşi, yemin etmeyen vekillerin isimlerini oy kullanmak için okumadı. Buna muhalefet sıralarından itiraz eden çıkmadı.

ÇİÇEK ÜÇÜNCÜ TURDA SEÇİLDİ

1. tur oylamaya 376 milletvekili katıldı. Adaylardan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 302, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 50, AK Parti Ankara Milletvekili Zelkif Kazdal ise 23 oy aldı; 1 oy da geçersiz sayıldı. Sonuçların açıklanmasının ardından AK Parti'li Zelkif Kazdal, adaylıktan çekildi. Hiçbir aday birinci oylamada seçilme yeterliliği olan 367 milletve-kilinin oyunu alamadığı için 2. oylamaya geçildi. Yapılan ikinci tur oylamaya 376 milletvekili katıldı. Adaylardan AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek 322, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay 52 oy aldı; 2 oy ise geçersiz sayıldı. Adaylardan hiçbiri seçilme yeterliliği olan 367 milletvekilinin oyunu alamadığı için 3. oylamaya geçildi. Üçüncü oylamada Cemil Çiçek 322 oy alırken, Tunca Toskay 50 oy aldı. Üç oy ise geçersiz sayıldı. Böylece Cemil Çiçek yeni Meclis Başkanı oldu.

YUMRUK DEĞİL EL SIKACAĞIZ

Geçici TBMM Başkanı Oktay Ekşi, üçüncü oylamada, adaylardan birinin Anayasa'nın öngördüğü üye salt çoğunluğunun oyunu aldığını ifade etti. Ekşi, TBMM Başkanlığı'na seçilen Cemil Çiçek'i kutlayarak, teşekkür konuşması için kürsüye davet etti. Kürsüye gelerek bir teşekkür konuşması yapan Cemil Çiçek, "Meclis'i çatışmanın merkezi değil, çalışmanın merkezi yapacağız. Vuruşmanın değil, konuşmanın merkezi yapacağız. Yepyeni bir anayasa yapmak borcumuzdur. Kürt sorunu, AB üyeliği gibi konular birlikte çalışmamızı zorunlu kılıyor. Parlamentoyu çözümün adresi haline getireceğiz. Yumruk sıkarak değil, birbirimizin elini sıkarak sorunları çözebiliriz" mesajı verdi. Bu arada Çiçek, Atatürk'ün ardından Meclis Başkanı seçilen ilk Ankara milletvekili oldu.

 

PROTESTOYU TADINDA BIRAKALIM

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, görevi Geçici Başkan Oktay Ekşi'den devralmasının ardından ilk röportajını TRT Haber kanalına verdi. Konuşmasında CHP ve BDP'li bağımsızların Meclis'i boykot eylemlerini değerlendiren Çiçek, bu duruma milletin de üzüldüğünü ve kimsenin buna hakkı olmadığını vurguladı. Çözülmesi gereken bazı sorunların devlet sorunu boyutuna geldiğini, bunun tek başına hükümet meselesi olmadığını belirten Çiçek, 'Bu sorunları çözebilmek için bir an evvel işe koyulmamız gerekiyor. Yani bir şey denecekse bir protesto da yapılacaksa tadında bırakıp bir an evvel işe koyulmamız gerekiyor" diye konuştu.

 

 

Atatürk'ten sonra ilk

* 25. TBMM Başkanı seçilen Cemil Çiçek ile Atatürk'ten sonra bir Ankara mebusu ilk defa Meclis Başkanı olarak seçildi.

* Oktay Ekşi, Anayasa'ya göre, and içmek isteyen milletvekillerini kürsüye davet ederken, geçen hafta yapılan and içme törenine katılmayan AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu yemin etti.

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katıldığı Genel Kurul'a Başbakan Erdoğan ise diğer liderlerden sonra geldi.

* Oylama sürerken Başbakan Erdoğan kabine sıralarından kalkarak milletvekili sıralarında eski TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve AK Parti'nin TBMM Başkan adayı Cemil Çiçek'in arasına oturdu.

* Oylama sırasında eski TBMM Başkanları Mehmet Ali Şahin ve Köksal Toptan, başkan adayı Çiçek'in yanına gelerek sohbet etti. Üçlü, basın locasına dönerek foto muhabirlerine poz verdi.

* Genel Kurulda, milletvekillerinin illerine göre adları okunurken, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bağımsız İstanbul milletvekili Levent Tüzel dışında, yemin etmeyen milletvekillerinin adlarının okunmadığı görüldü.

* CHP Grubu yemin etmemelerine karşın Anayasa'yı ihlal ederek, seçim sırasında Genel Kurul'da bulundu. Geçici TBMM Başkanı'nın yönetimini beğenmeyen CHP'li vekiller ilk turun ardından itirazlarını dile getirdiler. Ekşi itirazları dikkate almadı.

* Oy kullanacak milletvekillerinin adları teker teker okunurken, yemin etmemelerine karşın Bağımsız vekil Sırrı Süreyya Önder ile Levent Tüzel'in ismi de geçti. Meclis'in en genç milletvekili olan Bilal Macit'in "Niye onu çizmemişler" cümlesi açık olan mikrofandan Genel Kurul sıralarına yankılandı.

* Parti kararı ile ihraç edildiği halde istifa etmeyerek milletvekili seçilen İhsan Barutçu MHP'lilerle sıcak görüntüler oluşturdu.

* Cemil Çiçek, TBMM Başkanlık seçiminin 3. turunda salt çoğunlukla seçildiği zaman kendisini MHP'den ilk tebrik eden isim Reşat Doğru oldu. Öte yandan Ekşi, Cemil Çiçek'in Meclis Başkanı seçildiğini açıklayınca CHP ve MHP sıraları da AK Parti sıraları gibi alkış tuttu.

* Çiçek, teşekkür konuşmasında "Bütün gücümle güveninize ve teveccühünüze layık olmaya çalışacağım. Allah beni size ve milletimize mahcup etmesin" duasını etti.

* Çiçek, başkan seçilince teşekkür konuşması yaptı. Çiçek, konuşmasını bitirdikten sonra Başbakan Erdoğan'a yönelerek, tokalaştı. Sonra muhalefet sıralarına yönelen Çiçek, grup başkanvekilleri ve ön sıralarda oturanların ellerini de sıktı. Çiçek, Bakanlar Kurulu sıraları ile AK Parti Grubu arasında bulunan kısma giderek tarafsız olduğunu göstermek için Genel Kurul kapanana kadar ayakta bekledi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.