İşte MGK'nın 30 Ekim kararları

İşte MGK'nın 30 Ekim kararları

Erdoğan başkanlığında toplanan MGK, son yılların en uzun toplantısını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez “Cumhurbaşkanı” sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı olağan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, 10 saat 25 dakika sürdü. 30 Ekim MGK'sı “Postmodern darbe” diye tanımlanan 28 Şubat MGK’sının süresini de aşarak devlet kayıtlarına en uzun MGK olarak geçti. Tarihi 30 Ekim MGK'sında "paralel yapı" vurgusu yapıldı, mücadelenin devam edeceği ifadesi yer aldı.
 
28 ŞUBAT'IN MGK'NIN REKORUNU KIRDI

Çankaya Köşkü’nde saat 14.25’de başlayan MGK’nın toplantı süresi 10 saat 25 dakika sürdü. MGK’nın uzamasının son dönemde artan PKK terörü ve çözüm sürecinin tehlikeye girmesi, Kobani’de yaşananlar ile bu kapsamda IŞİD’le mücadele ve Peşmerge güçlerinin Türkiye’den geçişi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği “Paralel yapılanma” olarak nitelenen Gülen Cemaati ile mücadele gibi hassas konuların yoğunluğundan kaynaklandığı ileri sürüldü.
 
Son dönemde MGK toplantıları yaklaşık 5-6 saat sürüyordu. Son yılların en uzun MGK’sı 2009 Haziran’ında yapılmıştı. 7 saat 40 dakika süren bu MGK’nın, “İrticayla mücadele eylem planı” belgesi nedeniyle tartışmalı geçtiği iddia edilmişti. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

PARALEL YAPILANMA İLE MÜCADELE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEK

"Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda, milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır.

ÇÖZÜM SÜRECİNDE KAMU DÜZENİ KORUNACAK

Terörle çok boyutlu mücadele kapsamında sürdürülen çözüm süreci ele alınmış, sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve huzur ortamını bozmaya yönelik provokatif olaylara karşı kamu düzeni ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir. Suriye'de dördüncü yılını tamamlamak üzere olan çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik yansımaları, bu konudaki bölgesel ve uluslararası yaşanan son gelişmeleri de içerecek şekilde müzakere edilmiştir."

cumhurbaşkani-recep-tayyip-erdoğan-ilk-mgk.jpg
Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak başkanlık ettiği ilk MGK (Milli Güvenlik Kurulu)

EGE VE DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

Deniz yetki alanları başta olmak üzere Ege ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, "Türkiye'nin kendi kıta sahanlığı içinde ve garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ruhsatlandırdığı sahalardaki hak ve menfaatlerinin korunması için gereken her türlü tedbirin önümüzdeki dönemde de kararlılıkla alınacağı belirtilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

IRAK VE SURİYE

Açıklamada, şunlar belirtildi:

"Irak ve Suriye'de IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele, ülkemizin bu mücadelede uluslararası koalisyon içindeki konumu, Türkiye'ye müzahir gruplar başta olmak üzere, ılımlı muhaliflerin durumu ve yerinden edilen kişilere yönelik insani yardımlarımız görüşülmüştür. Ayrıca, Irak'taki siyasi süreçte son dönemde yaşanan gelişmeler gözden geçirilmiş, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki irade teyit edilmiştir. 

Başta Gazze'de sağlanan ateşkes olmak üzere, İsrail-Filistin ihtilafında yaşanan son gelişmeler, Libya ve Yemen'deki mevcut durum ile bölgesel yansımaları kapsamlı biçimde görüşülmüştür.

Afganistan'daki başarılı siyasal süreç ve gelişmeler değerlendirilerek, Türkiye'nin desteği vurgulanmıştır. ayrıca Ukrayna ve Tunus seçimleri gözden geçirilmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.