İşte yeni Hükümet programı

İşte yeni Hükümet programı

Başbakan Erdoğan hükümetin programını açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümet'in programını TBMM Genel Kurulunda sunmaya başladı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim kampanyası döneminde bütün siyasi partilerin halkın karşısına yeni anayasa taahhüdü ile çıktıklarını hatırlatarak, önümüzdeki dönemin yeni anayasa dönemi olacağını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümet Programı'nı Meclis Genel Kurulu'nda okumaya başladı. Erdoğan, seçim kampanyası döneminde, bütün siyasi partilerin halkın karşısına yeni anayasa taahhüdü ile çıktıklarını hatırlatarak, toplumun yeni anayasa konusunu yakından izlemesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı. Önümüzdeki dönemin yeni anayasa dönemi olacağını söyleyen Erdoğan, "Cumhuriyetimizi kuran, en zor şartlarda milli mücadelemize önderlik yapanTürkiyeBüyük Millet Meclisi, yeni anayasayı yapacak tam yetkiye, güce ve iradeye sahiptir." diye konuştu.

Yeni anayasanın nasıl olacağına milletin karar vereceğini belirten Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Yeni anayasanın; dışlayıcı değil kapsayıcı, ötekileştirici değil kucaklayıcı, ayrıştırıcı değil özgürleştirici bir anayasa olması gerektiğine inanıyoruz. Yeni anayasa bireyi ve onun haklarını esas alan, milli birliğimizi ve ortak değerlerimizi koruyan, toplumsal çeşitliliği bir zenginlik olarak kabul eden; tek sesliliği değil çoğulculuğu öne çıkaran ve demokratik hukuk devletinin tüm unsurlarını içeren bir metin olmasını savunuyoruz."

"ANLAŞILABİLİR BİR ANAYASA OLMALI"

Yeni anayasanın, sadece anayasa uzmanları tarafından değil, toplumun tüm fertleri tarafından anlaşılabilir kısa, öz, açık ve tutarlı olması gerektiğine inandıklarını vurgulayan Erdoğan, "Yeni anayasa, demokratik ülkelerin kabul ettiği temel siyasi değer ve ilkeleri benimseyen, demokratik çoğulcu ve özgürlükçü bir metin olmalıdır. Ayrıca, temel haklar kısmı düzenlenirkenBirleşmiş Milletlerİnsan Hakları Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi belgelerinin de esas alınması gerektiği düşüncesindeyiz." dedi.

Hükümet, 5 yılda 1 milyon kişiye iş bulacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'te okuduğu 61. Hükümet Programı'nda ekonomiye geniş yer ayrıldı. İşsizlikle mücadele çerçevesinde meslek edindirmek amacıyla her yıl ortalama 1,5 milyar lira harcanacak. Uzmanlaşmış Meslek edindirme Merkezleri Projesi ile 5 yılda 1 milyon işsiz eğitimden geçirilerek, işe yerleştirilecek.

Hükümet, işsizliği kalıcı bir şekilde çözmek üzere 22 somut hedef ve 102 tedbirden oluşan Ulusal İstihdam Stratejisi uygulayacak. 4 ana ayaktan oluşan strateji eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, işgücü piyasasının esnekleştirilmesi, kadınlar, gençler ve dezavantajlı grupların istihdamı, istihdam sosyal koruma ilişkisinin güçlendirilmesi olarak belirlendi.

İŞSİZLERE İŞ VE MESLEK DANIŞMANI GELİYOR

61. Hükümet Programı'nda yer alan önemli yeniliklerin başında 'meslek danışmanı' geliyor. Türkiye İş Kurumu'na kayıtlı her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olacak. Bu danışmanlar mesleksiz tüm iş arayanlara mesleğe yönlendirme ve iş bulma hizmeti sunacak. Bu amaçla İŞKUR 2011 yılında 2 bin 2012 yılında 2 bin olmak üzere toplam 4 bin sözleşmeli İŞ ve Meslek Danışmanı istihdam edecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.