İsteyene otoyol, isteyene havaalanı

İsteyene otoyol, isteyene havaalanı

Otoyol, havaalanı, liman bile satılıyor... 2015'e kadar her şey özelleştirilecek

500 milyar dolarlık borcuyla iflasın eşiğine gelen Yunanistan, kamuya ait mülkleri satışa çıkardı. Havaalanları, limanlar, otoyollar ve adalar dahil her şey 2015'e kadar özelleştirilecek. Cazip fiyatlarla satışa sunulan tesisler Türk yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Ancak işadamları, komşunun olumsuz tavrı karşısında ihaleye girmiyor.

Zaman'dan Ali Rıza Karasu'nun haberine göre, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, bütün kamu sektörünü özelleştiriyor. Limanlar, havaalanları, hipodromlar, gazinolar, otoyollar ve adalar dahil her şeyin 2015 yılına kadar elden çıkarılması planlanıyor. 50 milyar Euro'luk kamu özelleştirmesinin yanı sıra özel sektöre ait firmalar da cazip fiyatlarla alıcı bekliyor. Komşudaki satılık tesisler, Türk yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Yunanistan'da yatırımı olan firmalar ise bürokrasinin Türk firmalarına karşı tutumundan endişeli. Yunanistan'da 4 milyon Euro'luk yatırımı olan Akua Grup Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Ambar, Türkiyeli bir şirketin bu ülkede iş yapmasının imkânsıza eşdeğer olduğunu söyledi. Yunanistan'daki ana problemin Türk firmalarına karşı olumsuz tutum olduğuna dikkat çeken Ambar, "Türk firmasıysan hayatın kaydı demektir. Yasal mevzuatla verilen hiçbir hakkını alamıyorsun. Para kazandıramazlar sana. Yunan bürokrasisinde inanılmaz, hayal edilemez bir Türk düşmanlığı var. Adın Türk ise bittin, her kapı kapanır. Kamuda işini halledemezsin. 'Bugün git, yarın gel', 'Ben almam, git şu kurumdan şu belgeyi al'. Belgeyi getiriyorsun, başka bir belge isteniyor. Hayal edemeyeceğin rampalar çıkarıyorlar önüne. Biz bıktık." dedi. Beş yıldır orada bulunmalarına rağmen ortak oldukları şirkette Türkiye'den kimseyi görevlendiremediklerini vurgulayan Ambar, "Oğlum, bizim temsilcimiz olarak Atina'da çalışamadı. İki yıl turist vizesiyle gitti geldi. Yönetici atayamayacağımız bir ülkede niye yatırım yapalım?" ifadesini kullandı.

Deniz ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Ambar, Yunan yatırımcıların Türkiye'den balık çiftlikleri satın aldığı dönemde kendilerinin de bu ülkede bir firmayla ortak yatırım yaptıklarını anlattı. Türkiye'ye gelen Yunan yatırımcıların hiçbir engelle karşılaşmadan resmi prosedürlerini yerine getirdiğine dikkat çeken Ambar, "Yunanistan'da beşinci yılımıza girdik. Asla ve asla bize hiçbir konuda normal bir yol göstermediler. Türk olduğumuz için sürekli rampadan yürümek zorunda bırakıldık. Ziraat Bankası Atina Şubesi'ne kaç yıldır Türkiye'den müdür atanamaması bunun en güzel örneği. Türklere, Yunanistan'da çalışma izni hiçbir şekilde verilmiyor." açıklamasında bulundu. Yunanistan'da hem üretim hem de avcılık amacıyla yatırım yaptıklarını kaydeden Ambar, "4 milyon Euro'luk gemi götürdük, kaydını yaptırdık. Bütün bunlara rağmen bir personel bile yerleştirmemize izin verilmedi." dedi. Geminin 50 ton orkinos kotası bulunduğunu, ancak avlanamadıklarını ifade eden Ambar, "Yunan ortaklarımız, Kıbrıs Rum Kesimi'nin orkinos kotasını satın almaya gitti ve kabul edildiler. Rumlar, Türk ortakları olduğunu öğrenince satmaktan vazgeçti." diye konuştu. Ekonomik krize giren Yunanistan'da tesislerin çok ucuz olduğunu belirten Ambar, 10 milyon Euro değerinde bir tesisin 1,5-2 milyon Euro'ya alınabildiğini sözlerine ekledi.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.