İsveç'te Minareli İlk Türk Camisi

İsveç'te Minareli İlk Türk Camisi

İsveç'in başkenti Stockholm'da minareli ilk türk camisinin resmi açılışı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlunun katılımıyla gerçekleşti.

Atila Altuntaş'ın Haberi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, İsveç’in başkenti Stockholm’de Türklerin yoğun olarak yaşadıkları Fitja bölgesinde ki Fitja Ulu caminin resmi açılışını yaptı. 


Yapımına 1998 yılında temelinin atılmasıyla başlanan minareli ve Selçuklu, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan cami, 30 milyon Euro’ya mal oldu. Büyük bir bölümünü İsveç’te yaşayan Konya’nın Kulu ilçesinden gelen vatandaşların katkılarıyla yapılan camiye, Diyanet İşleri Başkanlığı da 700 bin Euro katkı sağladı.


Resmi açılıştan sonra ilk Cuma vaazını veren Bardakoğlu; İsveç’in başkenti Stockholm’de, gurbetçi vatandaşların büyük fedakârlıklara katlanarak yaptırdıkları bu camide bulunmaktan onur duyduğunu ifade edip teşekkürlerini belirtti.


Vaazında, Birlik beraberlik ve cemaat ruhunun önemini vurgulayan Bardakoğlu; ‘’Camilerin Türk kültüründe çok önemli yeri var. Camiler sadece Orta yaşlı ve yaşlı erkeklerin ibadet yeri değil, kadınlar ve çocukların da rağbet edeceği bir mekân olması gerekir’’ dedi.
Dünya’nın dört bir tarafında yaşayan Türklere çok önemli görevler düştüğünü belirten Bardakoğlu, ‘’Ben dünya’nın her tarafında açılışlara, davetlere katılıyorum Afrika ve Asya bölgesindeki Müslüman ülkeleri ziyaret ettiğimde oranın halkının Türklerden çok şeyler beklediklerini gördüm’’ diyen Bardakoğlu,’’ Dünya’nın öbür ucunda bulunan Endonezya, uçakla 10 saat, oraya gittim orda bizim Türk olduğumuzu öğrenen Endonezyalıların gözlerinin içinin parladığını gördüm ve bizlerden çok şeyler beklediklerini fark ettim.’’ dedi.


Cuma Namazından sonra vatandaşların yoğun ilgisine maruz kalan Bardakoğlu bir süre camide kalarak, vatandaşlarla sohbet edip fotoğraflar çektirdi.
 

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur