İsviçre'de referandum sonuçlandı

İsviçre'de referandum sonuçlandı

İsviçre’de bugün yapılan ‘minare yapımına yasak getirilip getirilmemesi’ yönündeki referandumun resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, İsviçreliler yasağa “evet” dedi

CENEVRE - İsviçre televizyonları, ilk sonuçlara göre yasağa onay verildiğini duyururken, ülkede Fransızca yayın yapan bir televizyon kanalı, sandıkların kapanmasından yaklaşık yarım saat sonra düzenlediği refarandum programında, sonuçların şaşırtıcı olduğu yorumuna yer verdi.

 

Refarandum öncesindeki kamuoyu yoklamaları,yasağa hayır diyenlerin oranının daha yüksek olduğunu gösteriyordu.

 İsviçre hükümeti ve parlamentosu, din özgürlüğü karşı olduğu ve toplumdaki geleneksel hoşgörüye zarar vereceği gerekçesiyle referanduma karşı çıkmıştı.

 Nüfusu 7,5 milyon olan İsviçre'de, Müslümanlar yüzde 6'lık bir kesimi oluşturuyor. 300 bin kişilik Müslüman nüfusun çoğunluğunu, savaş sırasında eski Yugoslavya topraklarından kaçan Bosnalı ve Kosovalı Müslümanlar ile Türkler oluşturuyor.

 Cenevre'deki merkez camisi bu ay içerisinde çeşitli saldırılara uğradı. Cami çevresinden geçen bir araçtan hoparlörle ezan taklidi yapılmış, caminin mozaikleri atılan taşlarla tahrip edilmiş, geçen hafta da cami girişine pembe boya atılmıştı. Kesin sonuçlarının TSİ 18.00 den itibaren alınması bekleniyor

Etiketler :