İzmir'e can verecek arkeopark

İzmir'e can verecek arkeopark

Konak Belediyesi, Basmane Altınpark'ta, Atina'nın Akropolis'inin benzeri bir düzenlemeyi yaşama geçirmeye hazırlanıyor.

İzmir'e can verecek proje kapsamında Altınpark'ta ziyaretçilerin tarihi kalıntıların üzerinde yürüyeceği bir müze ve arkeopark yapılacak. Hometros ve tarihi Magnezya (Manisa) Kapısı'nın da yer alacağı arkeoparkta İzmir Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve kazılardan çıkan tarihi eserler Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle sergilenecek. İnşa edilecek bin kişilik amfi tiyatroda da dünya çapında ünlü sanatçılar konser verecek.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, meclis üyeleri ve teknik personel, Atina'nın ünlü Akropolis'inde geçtiğimiz yıl hizmete sokulan arkeoparkta incelemelerde bulundu. Akropolis Müzesi yetkililerinden bilgi alan Başkan Tartan, arkoparkın bir benzerinin de Altınpark'ta yapılacağını söyledi.

Akropolis Müzesi Arkeoparkı'nın bir yıl gibi kısa bir sürede dünya çapındaki en önemli müzelerinden biri haline dönüştüğünü vurgulayan Tartan şöyle konuştu, “Akropolis Arkeoparkı'nı, bir yıl içerisinde, iki milyondan fazla turist ziyaret ederek 30 milyon Euro'nun üzerinde hasılat bıraktı. Maliyeti 110 milyon Euro olan Atina Akropolis alanındaki müzelerde incelemelerde bulunduk.

Altınpark Arkeoparkı,incelemelerde bulunduğunuz arkeopoarkın küçük bir örneği olacak. Altınpark'ta inşa edeceğimiz cam gezinti alanlarında, bölgeden çıkan ve İzmir Arkeoloji Müzesi'nin neredeyse üçte birine yakın malzeme ve altyapısını sağlayan ürünler Kültür Bakanlığı'nın izniyle sergilenecek. Bölgede sadece turistik, tarihi ve kültür buluşması değil, sanatsal etkinliklere de ev sahipliği yapacağız.

Bin kişilik planlanan dinleti bölümünde de Efes Antik Tiyatrosu'nda keyifle izlenen,ancak uzaklık ve teknik sorunlar nedeniyle askıya alınan önemli konserler, Thedorakis, Joan Baez gibi dünya çapında ünlü sanatçıları kentin merkezindeki bu tarihi alanda izleyiciyle buluşturacağız. İzmir'in en önemli merkezlerinden biri olan Basmane semtinin de gelişimi anlamında önemli bir adım olacak”

Yapılan anketlerde İzmir'e gelen turistlerin gezilecek mekan, zaman geçirecek alan bulmakta sorun yaşadıklarının ortaya çıktığına değinen Başkan Tartan,turistlerin tarihi birçok mekana gitmek istediklerini hatırlattı.Kurvaziyer turizmiyle gelen turistlerin zaman sorunu nedeniyle bu gezileri gerçekleştiremedikleri için maddi olarak önemli kayıplar yaşandığını vurgulayan Tartan şöyle devam etti, “Kentimize gelen turistlerin İzmir'de seçenek bulamadıkları için birçoğunun gemide kalmayı ya da liman çevresinde küçük bir tur atmayı tercih ettikleri ortaya çıktı.

Arkeopark ve çevresinde geliştirecek iki yeni müzeyle birlikte ve Musevi kültürünün önemli unsurlarından biri olan kortejo evlerinin de bölgede restore edilerek turizme hizmet vermesiyle birlikte İzmir ciddi anlamda bir müze, arkeopark, gezi ve dinlence alanı kazanmış olacak. Sadece yabancı turistlere değil, yerli turistlerin de ilgisini çekecek bir alan haline dönüşecek. Projeleri tamamlanan arkeoparkın maliyeti 1 milyon dolar olacak. İnsanlar şehir merkezinde yürüyerek İzmir'in 5 bin yıllık tarihini görecekler. Girişinde Homeros'un heykeli yer alacak. Bir bölümünde de Magnezya Kapısı'nın minyatürünü koyacağız”
 

Etiketler :