Karabekir 6 bin yetimi himayesine almış

Karabekir 6 bin yetimi himayesine almış

Kazım Karabekir Paşa, Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlenmiş

Kurtuluş Savaşının efsanevi komutanlarından Kazım Karabekir Paşa'nın Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiği bildirildi.

Kazım Karabekir Paşa'nın küçük kızı Timsal Karabekir, Mersin Üniversitesi'ne düzenlenen söyleşide babası ile ilgili tarihi bilgiler verdi.

Timsal Karabekir, babasının Atatürk'ün Latife Hanımla evliliğinde nikah şahitliği yaptığını söyledi.

Karabekir Paşa'nın çok yönlü kişiliğine, vatanperver olmasının yanı sıra sanatçı ve yardımsever yönlerine de dikkat çeken Timsal Karabekir, 'yetimler babası' diye anılan babasının Sarıkamış'ta yetim kalmış 4 bin erkek ve 2 bin kız çocuğunu himayesine alarak eğitimlerini üstlendiğini açıkladı.

Babasını Mekke'de koleradan kaybettiği için küçük yaşlarda yetim kalan Paşa'nın bu konuda hassas davrandığını vurgulayan Timsal Karabekir, babasının ilgilendiği yetim çocukların cimnastik yaparken, tiyatro oynarken, müzik öğrenirken, asker kaputu ve potini dikerken, şimendifer başında, ilaç hazırlarken ve sedye taşırken çekilmiş çok sayıda fotoğrafını gösterdi.

Timsal Karabekir, Selçuklulara dayanan Karabekiroğulları'nın silahlı süvariler olarak yaşadıklarını ve Karaman'ın bir köyünde sahip oldukları tımarlı topraklarda asker yetiştirdiklerini belirterek, İstanbul'un tarihi konaklarında yaşayan ailenin, meşhur konak yangınları nedeniyle pek çok hatırasının günümüze taşınamadığını söyledi.

Kazım Karabekir'in babası Mehmed Emin Efendi'nin Kırım Savaşı'nın gönüllü askerleri arasında yer aldığını ifade eden Timsal Karabekir, on beş yaşında gazi olarak savaştan dönen Mehmet Emin Efendi'nin, yaşamına ordu içerisinde alaylı olarak devam ettiğini kaydetti.

Babasının görevi dolayısıyla Kazım Karabekir'in çocukluk yaşamının doğu illerinde geçtiğini kaydeden Timsal Karabekir, daha sonra kurtaracağı doğu topraklarını Karabekir Paşa'nın çok iyi bildiğini belirtti.

 

Etiketler :