Karadayı'nın Mumcu ve Ağar'a baskısı

Karadayı'nın Mumcu ve Ağar'a baskısı

367 sürecinde Mumcu'yu ve Ağar'ı "muma çeviren" isim Karadayı mıydı?

Ergenekon terör örgütünün silah, bomba ve mühimmatlarının dışında bir de siyasi projeleri var. Bunlardan biri de Encümen-i Daniş üzerinden Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar’a yapılan operasyondu.

DP Genel Başkanı Süleyman Soylu, ise bugün ismi Ergenekon’la gündeme gelen Encümen-i Daniş’in Köşk seçimleri öncesi yaşanan 367 sürecindeki Ergenekon rolüne dikkat çekti.

Soylu açıkça; “Köşk seçimleri sürecinde ortaya atılan '367 tezi'yle Meclis'in kilitlenmesinin altında da Ergenekon var.” dedi.

Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar, bir anda fikirlerini değiştirmiş ve Köşk seçimleri için Meclis’e girmekten vazgeçmişlerdi.

O dönemde DP ve Anavatan yönetimine Meclis'e girmemeleri için baskı yapıldığını açıklayan Soylu, "Bunların hepsinin kayıtları vardır. Son günlerde ismi çok geçenlerden bir tanesinin direkt müdahil olduğu söyleniyor. Bire bir siyasi parti yöneticilerini aradığı ve baskı yaptığı söyleniyor." diyor.

Dönemin Anavatan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hüseyin Kocabıyık, dönemin Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun 367'ye 'saçmalık' diyerek Meclis'e girilmesini istediğini ancak bir telefon görüşmesiyle fikir değiştirdiğini söylemişti.

ERGENEKON’DA 27 NİSAN DEFTERİ AÇILSIN
DP lideri Soylu, Ergenekon kapsamında 27 Nisan defterinin de açılması gerektiği görüşünde. Son dakikaya kadar Meclis'e gireceği bilinen ancak aniden karar değiştiren Anavatan ve DP'ye hangi dış baskıların yapıldığının açığa çıkmasını istiyor. Soylu, şöyle devam ediyor: "Bunların hepsinin kayıtları vardır. Son günlerde ismi çok geçenlerden bir tanesinin direkt müdahil olduğu söyleniyor. Bire bir siyasi parti yöneticilerini aradığı ve baskı yaptığı söyleniyor. Belki liderlere baskı olmamıştır ama yanındaki insanlara olmuştur. Parti yöneticilerine net bir baskı. Durup dururken karar değiştirmek mümkün değil. Ergenekon, siyaset üzerindeki baskıları da aydınlatmalı."

ENCÜMEN-İ DANİŞ ÜYESİ KARADAYI’YLA TEMAS
Soylu'nun iddiası, sürecin yeni bir boyutun ortaya çıkartırken, dönemin Anavatan lideri Erkan Mumcu ile DP Genel Başkanı Mehmet Ağar'a telefon eden kişinin emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı olduğu ileri belirtiliyor.
28 Şubat sürecinde Genelkurmay başkanı olan Karadayı, Ergenekon soruşturması kapsamında gündeme gelen Encümen-i Daniş'in üyeleri arasında bulunuyor.

Erkan Mumcu ise telefon iddialarını yalanlamış ancak Karadayı'nın 'Meclis'e girmeyin' mesajını verdiğini şu sözlerle kabul etmişti: "Telefon aldım, o yüzden girmedim demem çok isteniyor. Fakat ne yazık ki almadım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde DYP ile birlikte hareket etme ve DP çatısı altında birleşme kararı almıştık. O günlerde İstanbul havalimanında eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile karşılaştık. Bana, 'Tebrik ederim sayın genel başkan. Muhalefette CHP'yi yalnız bırakmamak lazım. Sizin de merkez sağ olarak birleşmeniz iyi oldu. Cumhurbaşkanlığı oylamasında da aynı tavrı göstermenizi bekliyoruz.' dedi. Ben de 'Efendim bizim tavrımız belli. Oylamaya katılıp katılmamaktan ziyade anayasa değişikliği üzerinde duruyoruz. Bırakalım halk seçsin.' karşılığını verdim. O, 'Ama onun da mahzurları var. Halk seçerse sürekli bunların istediği kişiler seçilir.' cevabını verdi. Ben de, 'Demokrasi böyle bir şey.' dedim. O efsaneler buradan üretildi."

ANAP'LI VEKİL DE DOĞRULAMIŞTI

Anap eski Milletvekili Faik Tarımcıoğlu, Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, 27 Nisan muhtırasından öncesinden haberdar olduklarını ve Ağar ve Mumcu’ya aktararak, “Sakın Meclis oturumuna girmeyin” şeklinde haber verdiklerini öne sürdü. Anap içindeki eski arkadaşları iletişiminin sürdüğüne dikkat çeken Tarımcıoğlu, “27 Nisan’da verilen muhtıradan Demirel ve Karadayı haberdar idi. Demirel ve Karadayı iki lideri arayarak belki de birebir görüşerek, Meclis oturumuna girmemeleri konusunda uyardı. Bu uyarı sonrası şaşkına dönen iki lider oturuma katılmadı ve bunu millete bir türlü açıklayamadı” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı