Karayalçın'dan seçim vaadleri

Karayalçın'dan seçim vaadleri

Melih Gökçek'in 15 yılda Ankara'nın kent kültürünü ve estetiğini yok ettiğini söyleyen CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın seçildiği takdirde, Ankara'daki Kızılay meydanının soluk alacağını söyledi

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Karayalçın, seçildiği takdirde Ankara'daki Kızılay meydanına soluk aldıracağını söyledi.

Karayalçın, yaptığı açıklamada, Melih Gökçek'in 15 yılda Ankara'daki bütün meydanları kavşaklara çevirdiğini ve bu durumun kent kültürünü ve estetiğini yok ettiğini ifade etti.

"Ankara kent kültüründen uzak yönetimler tarafından meydansız bırakılmıştır" diyen Karayalçın'ın açıklaması şöyle:

"Ankara'nın hemen tüm meydanları birer büyük kavşak durumuna getirilmiştir. Oysa bütün dünyada kentler meydanları ile var olur, meydanları ile tanınır. İnsanlar meydanlarda hemşerileşir, birbirini görüp tanır. Kent kültürü meydanlarda oluşur.

Kent meydanlarının her biri için gelişme ve yönetim projeleri hazırlanacak ve yaya öncelikli olarak düzenlenecektir. Kızılay, Ulus, Sıhhiye, Tandoğan gibi meydanlarımıza yeniden kavuşacağız. Ankara meydanları ile anılacaktır. Ayrıca meydanların çevresinde yüksek kapasiteli otopark uygulamalarına geçilecektir.

Son on beş yıldır Ankara'da yaya düşmanı bir anlayış hakim oldu. Meydanlar kavşaklara, bulvarlar otoyola döndü. Bulvarlarda karşıya geçmek adeta macera yaşamak gibi oldu. Yine de işe gidiş, işten çıkış saatlerinde egzos soluyarak alt geçitlerde beklemekten kurtulamadık. Bizim yönetimimiz tüm uygulamalarında yayalara öncelik veren bir yaklaşım sergileyecektir. Ankara'da yayaları yok sayan, kent içi bulvarları otoyola çeviren uygulamalara son verilecektir. Ankara yürünebilir bir kent olacak, Ankaralılar tekrar yürümeyi sever hale gelecektir."

Kaynak:Haber Kaynağı