Katillerin fosfor bombası ispatlandı!

Katillerin fosfor bombası ispatlandı!

Terörist İsrail tarafından Gazze’ye atılan ve daha önce bir İngiliz dergisi tarafından fosfor bombası olduğu belirtilen bombalar, ilk defa laboratuvarda incelendi ve fosfor bombası olduğu ispatlandı.Mazlum-Der Uluslararası Hak İhlâlleri İzleme Komitesi, İsrail’in 27 Aralık 2008 tarihinde başlattığı ve 22 gün boyunca Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım sırasında, Gazze’ye girmiş ve araştırmalarını yapmıştı. Araştırmalarına hâlâ devam eden komite, Gazze’den uluslararası anlaşmalarla yasaklanan fosfor bombası silahları kullanıldığı şüphesi ile getirdiği parçayı, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne gönderdi. Üniversiteden gelen raporda alınan numunede fosfor buluntusuna rastlandığı belirtildi. İsrail’in savaş suçu işlediği, laboratuvar raporuyla ispatlanınca, Mazlum-Der İstanbul Şubesi olayı dün yargıya taşıdı. Siyonist İsrail’in fosfor bombası kullandığını, savunma konularında uzman İngiliz dergisi Jane’s’in bir uzmanı da, M825A1 seri numaralı bombalarda fosfor maddesi olduğuna kuşku bulunmadığını söylemişti.

1350’DEN FAZLA KİŞİ ŞEHİT OLMUŞTU
Rapor üzerine Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Ayhan Küçük başkanlığındaki heyet, Gazze’de fosfor bombası kullanarak, 1350’den fazla masum insanın feci şekilde şehit olmasına, 5 bin 500’den fazla kişinin de çeşitli şekillerde yaralanmasına yol açan Siyonist İsrailli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusuna delil olarak dilekçe ve raporu dün Sultanahmet Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcılığı’na veren Mazlum-Der, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan İstanbul Şubesi Başkanı Ayhan Küçük, her türlü haksızlığa karşı mazlumların yanında yer almayı şiar edindiklerini söyledi. Küçük; “Soykırım sürecini takip ederek yerinde gözlem yaptık ve birtakım deliller elde ettik. Bu insanlığa karşı işlenen suçları tüm dünya kamuoyuna teşhir etmek ve böylece işgalci İsrail’in Gazze’de işlediği suçları ortaya koymak adına, saldırı bölgesinden alınan numuneler, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’ne gönderilmiş, analiz neticesinde gönderilen örnekte, “Fosfor etkenine” rastlandığı rapor edilmiştir” dedi.

Küçük, Mazlum-Der İstanbul Şubesi ve gönüllüleri olarak, tüm mazlumlar ve insaf sahibi insanlar adına, İsrail vahşetinin ve kural tanımazlığının delillerini de dosyayla savcılığa sunduklarını belirtti. Bilindiği gibi Mazlum-Der daha önce de 22 ilde aynı anda İsrailli yetkililerin savaş suçlusu olarak yargılanmaları talebiyle suç duyurularında bulunmuştu.

1980’DEN BERİ YASAKLI
1980 yılından itibaren yasaklı olan fosfor bombası, toksit madde içeriyor ve bu maddenin kullanımı ölümcül olabiliyor. Madde, cilt yanıklarının yanı sıra karaciğeri, kalp ve böbrekleri de etkileyebiliyor. Fosforun sivil halka karşı kullanılması, 1980 tarihli konvansiyonel silahlarla ilgili 3. protokolle yasaklandı.

RAPOR: FOSFORLU BİLEŞİĞE RASTLANMIŞTIR
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Ulvi Avcıata, Prof. Dr. Nüket Öcal, Doç. Dr. Çiğdem Yolaçan imzalı 173 numaralı 11 Şubat 2009 tarihli analiz raporunda; “Organik Kimya Analiz laboratuvarında incelenen toprak numunesine sodyum eritişi yapılmış ve ardından fosfor tayini ile fosfor aranmıştır. Sonuç; örnekte fosforlu bileşiğe rastlanmıştır” ifadeleri yer alıyor