Kavakçı: Türkiye baharını 12 yılda yaşadı

Kavakçı: Türkiye baharını 12 yılda yaşadı

Meclis'te yemin ettirilmediği için ABD'ye yerleşen Merve Kavakçı, akademisyen olarak yurda döndü. Kavakçı, Yeni Türkiye'yi değerlendirdi.

Bundan 15 yıl önce ,1999'da Meclis'e başörtüsüyle geldiği için büyük tepkiyle karşılanan ve milletvekili yemini ettirilmeyen Merve Kavakçı uzun yıllar kaldığı Amerika'dan dönüş kararı aldı. Üsküdar Üniversitesi'nde siyaset dersleri vermeye hazırlanan Kavakçı, Ak Parti iktidarıyla büyük bir değişim yaşayan yeni Türkiye'yi değerlendirdi.

"Türkiye baharını son 12 yıl içinde yaşadı. Benim üniversitede başörtülü bir akademisyen olarak oturabilmem Türkiye'nin 10 yılda ne kadar değiştiğinin en güzel ispatıdır. Ama atılması gereken çok adım var. Bu yüzden temkinli bir iyimserlik içerisindeyim” dedi.

Milliyet'e bir röportaj vererek Türkiye’ye dönme kararında hangi gelişmelerin etkili olduğuna cevap veren Kavakçı, "Aslında uzun bir zamandır Türkiye’ye dönmek istiyordum. Fakat uygun ortamı bulmak gerekiyordu. Başörtülü kadınların Türkiye’de mesleki anlamda yerlerini bulup bulamayacağı sorusu beni düşündürüyordu. Zaten ülkemden de bu sebeple ayrılmıştım. Türkiye siyasetindeki değişiklikler ülkeme dönmemde büyük rol oynadı. Kısacası başörtüsü yasağının kamusal alanda ve üniversitelerde kalkmış olması dönmemin yolunu açtı." şeklinde konuştu.

"BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ SÜRMESİ ORYANTALİSTLİK"

Başörtüsü meselesinin çözülmesi 10 yılı aşkın bir süre almasının çok uzun bir süre olduğunu savunan Kavakçı, bazı alanlarda hala başörtüsü yasağının sürmesini oryantalistlik olarak yorumladı.

Kavakçı, "Bunlar çok daha önce olmalıydı. Özgürlükler ve haklar için hiçbir zaman erken olamaz. Bazıları bunun çok yerinde ve zamanında olduğunu düşünebilir ama başını örten biz kadınlar için geçti. Ama sonunda oldu. Minnettarım. Fakat bu dört alandaki yasağın da kalkması gerekir. Çünkü başörtülü kadına “Sen avukat olabilirsin fakat hakim ya da savcı olamazsın. Çünkü objektifliğinde sorun var” demek tamamen oryantalist, Batı kaynaklı bir düşüncedir." yorumunda bulundu.

"TÜRKİYE 10 YILDA ÇOK DEĞİŞTİ"

Türkiye 10 yılda çok değişti” diyen Kavakçı, gelecekte Türkiye’den neler beklediğini de sıraladı. Kavakçı, "Benim şu anda bir üniversite çatısı altında başörtülü bir akademisyen olarak oturuyor olmam Türkiye’nin 10 yılda ne kadar değiştiğinin en güzel ispatıdır. Artık görünüşünüzle değerlendirilmenin ötesinde akademik ortama katabilecekleriyle bireyleri değerlendirmeye başladık. Türkiye’nin sancılı ama çabuk değişimine tanık olduk. Kolay bir dönüşüm de olmadı. Her alanda çok yol katettik diye düşünmüyorum. Yapılması gereken çok şey var. Fakat en azından kadın özgürlükleri ve başını örtmeye karar veren kadınların yaşam alanlarının genişletilmesi açısından önemli değişiklikler oldu. Başka ülkelerin skalalarına göre bu çok önemli bir yol olmayabilir. Fakat Türkiye’nin nevi şahsına münhasır sorunları göz önüne alınınca önemli bir yoldur bu." dedi.

"TÜRKİYE BAHARINI SON 12 YILDA YAŞADI"

Türkiye ‘bahar’ını son 12 yıl içinde yaşadı” diyen Kavakçı, "Arap Baharı olduktan sonra yükselen “Türkiye’de de Arap Baharı olsun” seslerini çok yadırgıyorum. Türkiye baharını zaten öyle ya da böyle, büyük bir atılımla son 12 yıl içerisinde yaşadı. Ama atmamız gerek çok adım var. Bu yüzden ben temkinli bir iyimserlik içersindeyim." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.