KCK: Erdoğan peşmergeye izin verdi çünkü...

KCK: Erdoğan peşmergeye izin verdi çünkü...

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, peşmergenin Kobani'ye gidişine izin verilmesine ilişkin ilginç bir iddia ortaya attı.

“Hüseyin Ali” mahlasıyla Özgür Gündem’de yazan KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, peşmergenin Türkiye üzerinden Kobani'ye geçişine izin verilmesiyle ilgili ilginç bir iddia ortaya attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Peşmergenin Kobani’ye gidişini ilk önce ben Obama’ya önerdim” dediğini anımsatan Mustafa Karasu, "Erdoğan bu konuda doğru söylüyor olabilir. Erdoğan önermiş, ama neden önermiş onu söylemiyor. PYD ve PKK bu işten yararlanmasın, hatta önceleri birlikte Rojava düşmanlığı yaptığı KDP peşmergelerinin geçişini kabul ederek KDP ile PKK’yi karşı karşıya gelsin düşüncesiyle peşmergenin Kobani’ye gidişini kabul etmiştir" diye yazdı.

Mustafa Karasu'nun 'Peşmergenin Kobani’ye gidişini sağlayan etkenler' başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

KOBANİ'NİN DÜŞMESİ BEKLENDİ

En sonunda peşmerge Kobanê’ye gitti. On beş günden fazladır gündemde olan bu konunun bugünlere sarkması, Türk devletinin politikası sonucudur. İlk gündeme sokan da oyalama ile geciktiren de Türk devletidir. Erkenden açıklayarak kamuoyu baskısını üzerinden atmış, ama geciktirerek de Kobanê’nin düşmesini beklemiştir.

BARZANİ'NİN MEDYASI PKK KAÇTI HABERİ YAYDI

Peşmerge’nin Kobanê’ye gitmesini sağlayan bir süreç vardır. Kobanê’ye saldırı başladıktan sonra KDP’ye bağlı televizyonların nasıl bir yayın yaptığı biliniyor. Peşmergelerin Şengal’den kaçışını meşrulaştırmak için gerilla komutanları ve gerilla Kobanê’den kaçtı, kaçıyor propagandasını yapmıştır. Savaşta yaralanan bir komutanı bile kaçmış gibi göstermiştir. Kobanê’nin düşmesi beklenmiştir. Türkiye ise baştan beri IŞİD’le derin ilişki içindedir, Kobanê saldırısını IŞİD’le birlikte planlamışlardır. Türkiye, dünya neden bu kadar Kobanê’yle ilgileniyor; koridor olmaz diyerek tutumunu ortaya koymuştur. Kendisi bir tampon bölge kurmak istemiştir. Ancak Kürt halkı direnişiyle zorlayınca Türkiye ve dünya kamuoyunda AKP hükümetinin tutumuna karşı tepki artınca, Türkiye “peşmerge gelebilir” demiştir.

KOBANİ EYLEMYERİ HÜKÜMETİ DÜŞÜRECEK KADAR SARSTI

Türkiye, peşmergenin gidişini de mecburen kabul etmiştir. Koridor açması yönünde baskı o kadar artmıştır ki, Türk devleti bu baskı karşısında dayanamaz duruma gelmiştir. Kobanê Direnişi’ne destek eylemleri, AKP’yi iktidardan düşürecek düzeyde sarsıcı olmuştur. Kürt toplumunun tepkisi patlamaya dönüşmüştür. Koridoru reddetse daha da teşhir ve tecrit olacaktır. Bu durum, dünyanın gözünde Türkiye’yi tam IŞİD ortağı yapacaktır. Türkiye bu durumun yaratacağı siyasi sonuçlarından ürkünce, peşmergenin Kobanê’ye geçmesi formülünü bulmuştur. Asıl talep olan Cezîrê Kantonu’ndan Kobanê’ye koridor açılması talebini kabul etmemiştir. 

BASKIDAN KURTULMAK İÇİN PEŞMERGE KABUL EDİLDİ

Zaten Kuzey Kuzey Kürdistan’da gerillanın ve halkın yardımını reddetmektedir. Bir koridor olacaksa, askeri ve diğer yardımlar gidecekse, bu Cezîrê Kantonu üzerinden olmamalı, Kuzey’den olmamalı demiş ve siyasi olarak ortağı ve ilişkisi KDP üzerinden koridor baskısını üstünden kaldırmak istemiştir. Kürt halkının Kobanê’ye destek serhildanı hükümeti çok sarsmıştır. Koridor açılmadığından dolayı Kürt halkı çok öfkeliydi; dünya sıkıştırıyordu. Türkiye kamuoyu karşısında da çok kötü durumdaydı. Bu nedenle bu baskıdan kurtulmayı peşmergeyi kabul ederek sağlamak istemiştir.

DEVLET KANDİL'E SORDU İDDİASI

AKP’li yazarların yaptığı gibi biz de aldığımız bir bilgiyi ya da duyumu aktarmak istiyoruz. Türk devleti bir HDP’li milletvekili üzerinden Kandil’de Kürt Özgürlük Hareketi’ne ulaşarak peşmergenin Kobanê’ye geçişini kabul edebilir misiniz diye sormuştur. Kürt Özgürlük Hareketi de “KDP’den ya da Güney Kürdistan yönetiminden böyle bir talep gelmedi, gelirse üzerinde dururuz” cevabını vermiştir. Bundan bir süre sonra KDP PYD’ye başvurmuştur. PYD de olabilir demiştir. KDP, yüz elli civarında peşmergeyi göndermeyi düşündüklerini iletmiş, PYD ve YPG de kabul etmiştir. 

Erdoğan, “peşmergenin Kobanê’ye gidişini ilk önce ben Obama’ya önerdim” diyor. Erdoğan bu konuda doğru söylüyor olabilir. Erdoğan önermiş, ama neden önermiş onu söylemiyor. PYD ve PKK bu işten yararlanmasın, hatta önceleri birlikte Rojava düşmanlığı yaptığı KDP peşmergelerinin geçişini kabul ederek KDP ile PKK’yi karşı karşıya gelsin düşüncesiyle peşmergenin Kobanê’ye gidişini kabul etmiştir. Yani bunda da Rojava Devrimi, Kobanê Direnişi ve Kürtler için hayırlı bir şey düşünmemiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum