Kemal Öztürk'ün istifasının perde arkası

Kemal Öztürk'ün istifasının perde arkası

AK Parti grup toplantısında dün Rıza Özel'in fotoğrafladığı Yalçın Akdoğan ile Bülent Arınç'ın konuşması son 24 saate damga vurdu. Peki ama Arınç ile Akdoğan arasında ne konuşuldu? Perde arkası netleşiyor, işte Ankara kulislerine yansıyanlar

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün istifası, Ankara kulislerinde en çok konuşulan konulardan biri oldu.Öztürk istifa gerekçesini açıklamadı. Ancak Ankara kulislerinde, Öztürk'ü istifaya götüren olaylar zincirinin, ışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaşadığı bir anlaşmazlıkla başladığı ifade ediliyor.

KAMERAMAN ANLAŞMAZLIĞI

Ankara'daki siyasi kulislere göre, anlaşmazlığın temeli Çavuşoğlu'nun yurtiçi ve yurtdışı temaslarını izlemek üzere, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Öztürk'ten kendisine bir kameraman tahsis edilmesiyle atıldı.

Öztürk ,bu talebi kabul ederek, Çavuşoğlu ile birlikte çalışmak üzere bir AA kameramanını Dışişleri Bakanlığı'na gönderdi.

Ancak göreve başlayan kameraman hakkında çıkan bazı söylentiler, Çavuşoğlu'nu rahatsız etti. Ve kameraman AA'ya geri gönderildi.

Çavuşoğlu, durumu bizzat AA Genel Müdürü'ne aktararak, yeni bir kameraman istedi.

AA Genel Müdürü Öztürk ise, yaptığı araştırmanın sonucunda kameraman hakkındaki söylentilerin asılsız olduğunu, bu kişinin meslek hayatıyla oynayamayacağını, Dışişleri Bakanlığı'nda bu kameramanın görevlendirilmesi konusunda ısrarlı olduğu Çavuşoğlu'na bildirdi.

 

"BAŞKA KAMERAMAN GÖNDER"

Çavuşoğlu ise, başka bir kameramanın temaslarını izlemesi konusunda ısrarını sürdürdü. Öztürk'ü ikna edemeyince de konuyu Anadolu Ajansı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'a taşıdı.

Çavuşoğlu ile Öztürk hakkındaki anlaşmazlıkta Akdoğan, olaya müdahil olmadı.

KONU BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI'NA KADAR GİTTİ

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da iletti.

CUMARTESİ GÜNÜ İSTİFASINI SUNDU

 

AA Genel Müdürü Öztürk ise, anlaşmazlığın bu kadar büyütülmesi üzerine, cumartesi günü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yüzyüze görüşerek, kendisine istifa edeceğini aktardı.

AKDOĞAN: "İSTİFA ETME DEDİM AMA..."

Akdoğan'ın karşı çıkmasına rağmen, Öztürk istifasını Pazartesi akşamı Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu'na sundu.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan da, tüm yaşananları Salı günü grup toplantısında, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a aktardı.

Arınç'ın Akdoğan'a,"çözülebilir bir konuymuş. Gerekenden fazla büyütülmüş" dediği, Akdoğan'ın ise Öztürk'ün istifasını reddetmesine rağmen, AA Genel Müdürü'nün bu kararında ısrarlı olup ayrıldığını anlattığı öğrenildi.

(Hürriyet)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.