Kenan Işık'tan osmanlıca sitemi

Kenan Işık'tan osmanlıca sitemi

Kenan Işık, Osmanlı Türkçesiyle ilgili Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında "Keşke Osmanlıcaya bu kadar gaddarca davranılmasaydı" ifadelerini kullanmıştı.

Osmanlıcanın zorunlu ders olarak liselerde okutulması Milli Eğitim Şurası'nda gündeme gelince, yeni bir tartışma da başladı. Kimisi "ne işimize yarayacak" derken kimisi de Osmanlıca eserler okunmadan geçmişe ait sağlıklı bilgiler edinilemeyeğini savunarak öneriye destek verdi.

AYLAR ÖNCE YARIŞMADA SİTEM ETMİŞTİ

Bu tartışmalarla birlikte, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle aylardır ekrandan uzak kalan Kenan Işık'ın, yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'de, Osmanlıcanın unutturulmasına ilişkin sitemi bir kez daha hatırlandı.

KEŞKE OSMANLICAYA BU KADAR GADDARCA DAVRANILMASAYDI

Işık, Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmada çıkan bir soru üzerine "Keşke Osmanlıcaya bu kadar gaddarca davranılmasaydı" ifadesini kullanmıştı.

OSMANLICANIN KELİME DAĞARCIĞI ZENGİNDİ

Günümüzde bir sözcükle birden fazla durumun açıklandığını, ancak bunun dilde yavanlaşmaya sebep olduğunu belirten Kenan Işık, Osmanlı Türkçesi'nde zengin kelime dağarcığının olduğunu, aslında aynı anlama gelen her sözcükte ince farklılıklar olduğuna dikkat çekmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.