Kıbrıs'ta Türk takımına saldırı

Kıbrıs'ta Türk takımına saldırı

LEFKOŞA- Güney Kıbrıs'ta olay: Rum taraftarlar Türk takımına saldırdı.

Karşıyaka Basketbol Kulübü Kıbrıs Rum Kesimi'nde FIBA EuroChallenge Cup G Grubu son maçında Apoel'le oynadığı maçta Rum fanatiklerin saldırısına uğradı.

Maçın bitmesinden sonra sahaya inen Apoelli taraftarlar taşlar, sopalar ve gaz bombalarıyla Karşıyaka Basketbol Kulübü oyuncuları ve teknik ekibine saldırdı. Maçın sona ermesiyle birlikte sahaya inerek soyunma odalarına kadar giren Apoelli fanatik taraftarlar Türk kafilesini darp etti. Olayların ardından Rum polisi gözetiminde Lefkoşa'daki otele giden Basketbol takımımız Rum polisinin devreye girerek olayları yatıştırmasını bekliyor.

Karşıyaka Basketbol Kulübü resmi sitesinden olayların gelişimi ise şu şekilde belirtildi;

"21.48 : Takımımız soyunda odasında hâla mahsur durumda.

21.52 : Kondüsyonerimiz Erdem Günak'ın elinde kırık ya da çatlak bulunuyor. Teknik ekibimizde ve oyuncularımızda herhangi bir yaralanma yok.

21.59 : Apoelli taraftarların maç boyunca ırkçı tezahüratlar yaptıkları, Ermenistan bayrakları ve pankartları ile kendilerini provokative ettikleri gelen bilgiler arasında.

22.02 : Dışişleri Bakanlığı ve Barışgücü de resmi olarak bilgilendirilmiş ve harekete geçmiş durumda.

Salonun dışında Apoelli taraftarlar tezahüratlar yaparak, ellerinde taşlar, sopalar ve delici cisimler ile bekliyorlar. Buna rağmen henüz yeterli emniyet önlemi alınmamış durumda.

22.18 : Takımımız otelden ayrıldı fakat otele yakın yerlerde Apoelli taraftarların bulunduğu belirtildi."

CİHAN


TAKIM SALONDAN AYRILDI

Basketbolda, FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası (G) Grubu'nda Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynanan maçın ardından salonda mahsur kalan Pınar Karşıyaka kafilesinin Nicosia Spor Salonu'ndan ayrıldığı bildirildi.

İzmir'de bulunan Pınar Karşıyaka Basketbol Şube Sorumlusu Nazım Torbaoğlu, yaptığı açıklamada, yaşanan olayların ardından kafilenin Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki otellerine doğru gittiğini belirtti.

Takımın durumuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduklarını ifade eden Torbaoğlu, ''Gerekli güvenliğin sağlanamayacağını düşündüğümüz için takımın KKTC'ye geçmesi için BM Barış gücü ile temasa geçildi. Bu konuda anlaşma sağlanırsa kafile KKTC'ye geçecek'' dedi. AA
 

Etiketler :