Kılıçdaroğlu Bu Duaya Amin Diyecek mi?

Kılıçdaroğlu Bu Duaya Amin Diyecek mi?

Papatya falı gibi... CHP yemin edecek mi etmeyecek mi? Ederse ne olur etmezse ne olur? Peki son günlerin derin yazarı Aslı Aydıntaşbaş ne salık veriyor?

Aslı Aydıntaşbaş’ın Duası ve Kılıçdaroğlu’nun gerçeği

CHP’nin TBMM’ye girerek yemin edip etmeyeceği konusunda Doğan Grubu’nda büyük beklenti var. Sözde Doğan Grubu’nun olmayan Milliyet Gazetesi ise bu konuda oldukça heyecanlı. Gazetenin yazarı Aslı Aydıntaşbaş duasını köşesinin başlığına çıkarmış: CHP Yemin Etmeyecek.

Aslında bu konu Kılıçdaroğlu için mihenk taşı. Kılıçdaroğlu’nun dedelerinden aldığı devlete isyan genleri mi ağır basacak; yoksa Cumhuriyet’in kurucu partisinin lideri olma yönü mü?

Bunu görmemize saatler kaldı artık. Bir diğer konu da CHP’nin Meclis’e gireceği ama yemin etmeyeceği iddiası. Bu da hiçbir şeyi değiştirmez. Kılıçdaroğlu sonuç itibariyle BDP ile aynı çizgiye girer. Hakkari’de sarfettiği Özerklik sözlerinin devamı olur bu…

CHP’nin BDP’nin trenine binmesi, asıl kazanımını MHP’ye yapar. CHP’deki değişim sonrası ulusalcı oyların toplanma merkezi haline gelen MHP, seçim sonrası ilk açıklamalarda bu yeni pozisyonundan gayet memnun görünüyor. Çünkü bu MHP’yi büyümese bile baraj üstü tutacak bir güç demek. Kılıçdaroğlu tıpkı BDP gibi milletvekillerine yemin ettirmezse MHP’ye gün doğacaktır.

Konunun bir yanı bu. Aslı Aydıntaşbaş mevzusuna gelince. Kulislerdeki bir diğer ayrıntı CHP’nin bu duruma kendisini düşürmeyeceği ve mutlaka Meclis’te yemin edeceği şeklinde. Ancak Salı günü saat 15:00’a kadar geçen sürede CHP gerilimi tırmandırabileceği kadar tırmandırmak ve mahkemeleri baskı altına almak istiyor. Bunun içinde medyadaki güvenilir isimler üzerinden “CHP yemin etmeyecek” şeklinde dezenformasyon yapılacak.

İşte burada devreye giren “güvenilir isim” Aslı Aydıntaşbaş görünüyor. Aydıntaşbaş’ın yazısının tonundan buna seve seve teşne olduğu rahatlıkla görülüyor. Tabi bu, Aydıntaşbaş’ın gazetecilik siciline geçmiş durumda.

Amberin Zaman’la birlikte son dönemin en derin yazarı olan Aslı Aydıntaşbaş, CHP’yi BDP çizgisine mi itiyor; yoksa CHP’yle birlikte organize bir hareket mi sözkonusu?… İşte günün sorusu bu?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.