Kılıçdaroğlu engelli kotasını torpilde kullanmış

Kılıçdaroğlu engelli kotasını torpilde kullanmış

Kılıçdaroğlu’nun sınavsız atama dosyasında skandal üstüne skandal: Bazı yakınlar, engelli kadrosundan alındı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde Yönetim Kurulu Üyesi olan eski milletvekili Özcan, "Bu atamaları biz sonradan duyduk. Bir kısmı engelli kadrosundan atandı. Dosya MGK'ya kadar gitti" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Meclis kürsüsünden gösterdiği, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik Mavi Dosya'nın içeriğinde yer alan "Kılıçdaroğlu'nun sınavsız atamaları"na ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, kendisini "70 kişiden vazgeçtim 7 kişiyi sınavsız aldığımı ispat etsinler görevi bırakacağım" sözleriyle savunurken, kendisiyle ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Kılıçdaroğlu döneminde SSK yönetim kurulunda yer alan, Kılıçdaroğlu'ndan sonra aynı kurumda genel müdürlük görevi üstlenen eski milletvekili Zekai Özcan, SSK Genel Müdürlüğü döneminde Kılıçdaroğlu'na yönelik dosyanın MGK ve Başbakanlığa sunulduğunu söyledi. Dosyayı MGK'ya götüren ise Kılıçdaroğlu döneminde Kurum'a PKK'lıların alındığı iddiası oldu. Özcan o döneme ilişkin iddialarla ilgili SABAH'a çarpıcı açıklamalar yaptı: 

AKRABA ATAMASI YÖNETİME GELMEZ: 
Bunlar genel müdür yetkisiyle yapılan atamalar. Yönetim kuruluna gelmedi. Sonradan duyduk. O dönemde çok söylenti oldu. PKK eğilimli olanlar, akrabaların göreve alındığı gibi iddialar vardı. Alımlar bakan, genel müdür yetkisindeydi. Bir genel müdürü kendi teftiş kurulu denetleyemezdi. 

MGK'YA DOSYA GİTTİ:
Milli Güvenlik Kurulu ve Başbakanlığa bir dosya gitti. PKK eğilimli olanlar, akrabaların göreve alındığı gibi iddialar vardı. PKK'ya eğilimli olan personel incelendi. Onların soruşturulmasını istemiştim o tarihte. Bakanlık teftiş kurulu inceleme yaptı. İki üç kişiye uyarı verildi. ENGELİ KADROSUNDA ALDILAR: 
Onlar işçi statüsünde aldılar çoğunu. Bunlar bir kısmı engelli sakat, özürlü kadrosundan alındı. Daha çok Kartal Hastanesi'ne Mehmet Moğultay'ın Bakan olduğu dönem alındı. Alımlar yönetim kurulu kararıyla olmadı. Yönetim birinci ve ikinci derece kadrolara alımlarda karar verir. 5-15 derecelik kadrolar yönetime gelmez. Bu dönemde maalesef genel müdürler, bakanlar yakınlarını aldılar. Moğultay da o zaman 'MHP'lileri mi alacaktım' demişti. 

'12 YILDIR BEKLEYEN DOSYALARI VAR'
TBMM Anayasa Komisyonu Burhan Kuzu ise konuyla ilgili olarak, "Kendisinin SGK Genel Müdürü olduğu dönemde kendi soyadını taşıyan 70 kişiyi işe almış. İşe aldıkları arasında terör örgütünden mahkûm olmuş kişiler de var. Kendisinin SGK döneminde yaptığı yolsuzluklar soruşturma konusu olmuş 12 yıldır da bu dosya dokunulmazlık nedeniyle bekletiliyor" dedi. AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner de Kılıçdaroğlu'nun torpil dosyasıyla ilgili olarak, "Keşke Sayın Kılıçdaroğlu siyasetin düzeyini bu şekilde düşürmeseydi, siyaset ve aile ilişkilerini birbirine karıştırmasaydı. Sayın Kılıçdaroğlu böyle bir kötü yola girince Sayın Başbakanımız da hiç hazzetmediği halde kendisine cevap vermek zorunda kaldı. SGK Genel Müdürlüğü'nde bunu yapmış bir insan. Kendisi SGK Genel Müdürü değil de Başbakan olsaydı ne yapardı" dedi. 

'SINAVSIZ BİR KİŞİYİ ALDIĞIMI İSPAT ETSİNLER, SİYASETİ BIRAKACAĞIM'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Gençlik Kolları genel başkanlarından Hasan Belovacıklı için Ankara Kocatepe Camisi'nde kılınacak cenaze namazına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Akrabalarını SGK'ya sınavsız aldığı iddiaları ile ilgili soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Kılıçdaroğlu, sınavsız akrabalarını almış', havuz medyasının lafları. 70 kişiden vazgeçtim, 7 kişi, 7 kişiyi sınavsız aldığımı ispat etsinler bırakacağım. Ama iddia eden Başbakan, başbakanlık koltuğunu bırakacak mı" diye konuştu. Bir televizyon programına katılan Kılıçdaroğlu burada da "Benim dönemimde sınava girip de kazanamadığı halde bir kişinin atandığını ispat etsinler, ben o dönemki genel müdürlükten ötürü çıkar özür dilerim, ayrıca ben genel başkan olarak da siyaseti bırakırım, bu kadar açık ve net söylüyorum" diye konuştu. SABAH gazetesini arayarak konuyla ilgili sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu çocuklarına sigorta yaptırmasıyla ilgili olarak ise "Bu konuyu halledelim sonra ona bakarız" dedi. 

Sabah


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.