Kılıçdaroğlu Vekillere Kapıyı Göstermiş

Kılıçdaroğlu Vekillere Kapıyı Göstermiş

CHP'deki yemin krizinin perde arkası netleşeme başladı. Her seferinde demokrasiden, parti içi demokrasiden bahseden Kılıçdaroğlu vekilleri susturmuş...

CHP’nin salı günü TBMM’deki yemin töreninde gerçekleştirdiği protestoya dair ayrıntılar netleşmeye başlıyor. Yemin töreni öncesi erken saatlerde başlayan MYK’nın ardından toplanan CHP grubunda “yemin etmeme tavrını” tartışmasız olarak milletvekillerine dayattığı belirtilen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantıda “aykırı görüşü olan varsa dışarı çıksın” uyarısında bulunduğu iddia edildi.

Gelişmelerle ilgili Taraf ’a konuşan bir CHP’li şunları anlattı: “Genel Başkan sert bir tavırla kararı grupta dayatıyor. Yemin etmeme tavrından rahatsız olan çok sayıda arkadaşımız var. Birebir konuşmalarda herkes de bunu dile getiriyor. Kimseye söz bile verilmemiş. Haluk Koç, Kemal Bey’in kulağına eğilip ‘vekillere söz hakkı tanımalısınız’ diyor. Ancak Kemal Bey ‘Aykırı ses çıksın istemiyoruz’ diyor. Başka söz alma talepleri oluyor. Ve en son Uşak Milletvekili Dilek Yılmaz söz istediğinde içeriye apar topar basın mensupları alınarak oldu bitti yapılıyor.”

CHP’li Dilek doğruladı

Taraf’a konuşan CHP Uşak Milletvekili Dilek Yılmaz gruptaki söz alma talebini doğruladı. “Usul yönünden konuşma yapacaktım” diyen Yılmaz, yemin etmeme tavrına karşı olan milletvekilleri arasında yer aldığı iddialarına “Grup olarak alınan kararın arkasındayız” demekle yetindi. Gün içerisinde kendilerine ulaştığımız CHP’li vekillerin tümü de “şimdilik” açıklama yapmama kararında olduklarını ve gelişmelerin seyrine göre tavır belirlemek istediklerini söylediler.

Karar Kılıçdaroğlu’na mı ait

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, protesto tavrını nasıl sürdüreceğine dair perspektif merakla beklenirken, bugüne değin “yeni CHP vizyonuna” ve yeni yönetime desteklerini esirgemeyen gazetecilerin birbiri ardına, yemin etmeme kararında Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında faktörlerin etkin olabileceğine dair imalar gelmeye başladı. Milliyet’ten Mehmet Tezkan kararı “Yemin etmeme fikri kimden çıktı bilmiyorum ama iyi fikir olmadığı ortada” cümleleriyle değerlendirirken, Hürriyet’ten Mehmet Yılmaz da dünkü köşesinde “CHP’nin yemin törenini boykot etmesinin yanlışlığı ortadaydı. Şimdi bir başka gerçek ortaya çıkıyor ki bu boykot kararının arkasında da hiçbir hazırlık yok” eleştirisinde bulundu. Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı ise karara “CHP’nin aldığı yemin etmeme kararının Kılıçdaroğlu’nun kafasından çıkmadığını da biliyorum” şerhini düştü.

Kasetin diyeti mi

İsminin açıklanmasını istemeyen partiye yakın bir kaynaksa gelişmeleri şu sözlerle değerlendirdi: “Nereden nereye? Deniz Bey’in kaset skandalıyla partiyi dizayn etmek isteyen grupların istediği mi oluyor? Bu bir diyet mi? Bakın yeni CHP adına partide büyük bir tasfiye yapan Kemal Bey, her ne hikmetse eski YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan’ı grup başkan vekili yapıyor. Kimdir Tarhan, partideki geçmişi nedir? Partide örgütten gelen onca hukukçu varken, referansı YARSAV’daki faaliyetleri midir? Peki ya Nur Serter gibi, Ergenekon’a dair açıklamaları eleştirilen bir isim niçin tasfiye edilmemiştir mesela? Pek çok partili ikili sohbetlerde yemin etmeme kararının Kemal Beyin iradesiyle alınmadığını söylüyor. Bence iddialar yabana atılmayacak kadar ciddi.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.