Kılıçdaroğlun'dan Ayakkabı Göndermesi

Kılıçdaroğlun'dan Ayakkabı Göndermesi

Kılıçdaroğlu: Başbakan İstanbul'da çöp, çukur, çamur yok demişti ama bir ayakkabıyı feda ettik.

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu bugün İstanbul'da partisinin çeşitli etkinliklerine katıldı. Sabah başlayan proğram çerçevesinde Orhanlı Belediyesini ziyaret eden Kılıçdaroğlu burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yüklendiği konuşmasında televizyona yansıyan yırtık ayakkabılarında bu ikiliyi sorumlu tuttu.

CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu basın mensuplarının sorularını cevaplamadan önce Orhanlı İlçe Teşkilatında partililere seslendi. Kılıçdaroğlu konuşmasında Başbakanın İstanbul'da çöp, çamur, çukur yok sözlerine atıfta bulunarak, "Aranızda olmaktan mutluyum ve İstanbullular'a hizmet sunmak için yola çıkıyorum. Bugün Tuzla'dan hareket ediyoruz, on yedi yıldır yıkılmayan bir kaleyi yıkacağız. Burayı İstanbul'un gözbebeği haline getireceğiz. Sizin buradaki sözcünüz eliniz ayağınız olacağız. Başbakan Ankara'dan konuşurken istanbul'da çöp, çukur, çamur yok demişti bir ayakkabıyı feda ettik. Çimenlerde gezerek değil, çamurda çukurda bir ayakkabıyı feda ettik. Başbakan isterse o ayakkabıyı postayla kendisine göndeririz" diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu bir gazetecinin "İstanbul'a gelmeden önce katıldığınız törende ayakkabınız yırtıktı bu bir popülist yaklaşımmı" sorusuna ise "İstanbul'u daha önceden de geziyordum ayakkabını bir tarafının çatlamış olması İstanbul yüzünden oldu" diyerek popülist politikalardan uzak duracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu belediye başkanı olması durumunda tutarlı ve namuslu bir yönetim şekli sunacaklarını ileri sürerken, "Biz tuzla'dan başlayacağız Tuzla'yı İstanbul'un aynası yapacağız. Belediye başkanınmızı bürokrasiye boğdurtmayacağız. Her hanede bir sigortalı olmasına özen göstereceğiz, sigortasız ev kalmayacak. Beş yılda seksen km metro yapacağız, belediyenin kaynaklarıyla yapacağız. Ben İstanbul'a hizmet vermek için geldim çünkü Sayın Kadir Topbaş ve ve arkadaşalarının verdiği hizmet İstanbul'a yakışmıyor" şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın dün kendisi hakkında yaptığı müfettiş benzetmesi için Kılıçdaroğlu, "İstanbul'a müfettiş ya da denetim elemanı olarak değil hizmet etmek için geldim. Biz sayın başbakan Ankara'da konuşurken İstanbul'daki tablonun tam tersini söylediğini dün kanıtladım çamur yok dedi çamur içinde gezdim. O nedenle Kadir Topbaş basın toplantısıyla neyi açıklayacaksa açıklasın kendisine hodri meydan meydan diyorum. Topbaş sokağa çıksın halkın arasın girsin. İstanbul'un varoşlarını benimle gezsin, Kadir Topbaş yürüyüş bandından aşağı insin yürüyüş bandında koşarken istanbulu gezdiğini sanıyor. Ayaklarına çizmeleri giysin benim gibi İstanbul'u gezsin, biz İstanbul'un gerçeğini ve sorunlarını iyi bilen insanlarla biz yola çıkıyoruz" dedi.

Kadir Topbaş'ın kendisiyle ilgili olarak sürekli gaf yapıyor, açıklamasına neden olan Kağıthane ile ilgili soruya ise Kemal Kılıçdaroğlu başka bir soruyla karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, Topbaş'ı internet kullanmayı bilmemekle suçlayarak, "Kendisine bir sorum olacak, acaba kendisi bilgisayar ortamında mail çekmesini biliyormu, elektoronik rehberi ilk defa duymuş olacakki seslendirme ihtiyacı duydu" şeklinde konuştu. Kemal Kılçdaroğlu, rakip olarak sadece Kadir Topbaş'la yetinmediğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da rakibi olarak gördüğünü sözlerine ekledi. Kılıçdaroğlu, her ikisiylede Türkiye'nin ve İstanbul'un sorunlarını tartışmaya hazırım dedi. Hem başbakan hemde Topbaş'ı rakip olarak görüyorum ikisiylede Türkiye'nin ve İstanbul'un sorunlarını tartışmaya hazırım.

Konuşmasında Başbakan ve Kadir Topbaş'a yüklenen Kılıçdaroğlu, Başbakanın İstanbul'u biliyormu şeklindeki eleştirilerine de, "Sayın Başbakan İstanbul'u ne kadar biliyor bilmiyorum, ama ben İstanbul'u çok iyi biliyorum. Sayın Başbakan daha Kağıthane'ye gitmeden ben Kağıthane'ye gittim. Ben İstanbul'u sayın Başbakandan daha iyi biliyorum. Ben İstanbul'da top koşturmadım ama İstanbul'un sorunlarıyla ilgilendim" şeklinde cevap verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca Başbakan ve Kadir Topbaş'ın mal varlıklarını da açıklamasını istedi.

Siyasi bir yarışa ekip olarak girdiklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Ankara'dan İstanbul Büyükşehir Belediyesini yönettiğini ve Kadir Topbaş'a destek verdiğini söylerken, hızını alamayıp pekte hoş olmayan bir çıkışta bulundu.

Kılıçdaroğlu,"Sayın Başbakan yola bir kişiyle çıkılmaktan rahatsızki Kadir Topbaş'a destek veriyor, ya sayın Erdoğan İstanbul Büyükşehir koltuğuna otursun ya da O sesini kessin koşucaksa Kadir Topbaş konuşsun. İkiside konuşacaksa ikisi berabar önüme gelsin konuşalım" dedi. Kılıçdaroğlu, Kadir Topbaş'ın yandaşlarına rant sağlağı iddialarını da yinelerken, "Sayın Kadir Topbaş Silivri'deki arsada yaptığı imar değişikliğiyle 48 saat içinde bir grup iş adamına 11 tirilyonluk rant sağladı. Elimizdeki dosyaları zamanı geldiğinde açıklayacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin Sözen dönemi sizin için bir dezavantaj oluşturuyormu şeklindeki soruya ise, Kılıçdaroğlu, "Yüzümüzü geleceğe döndük, on beş yıl önceye takılırsak doğru değil. Sayın Sözen çok güzel belediyecilik hizmeti veren bir kişidir. eksiklikler varsa bunu savunmadık, temel felsefemiz halka doğruları söylemek. Beş yıllık Sözen dönemini tartışalım ama sonraki 15 yıllık dönemide tartışalım" dedi.

CHP'li Kılıçdaroğlu aday gösterilmesinin ve akabinde seçimi kaybetmesinin ardında CHP Lideri Baykal'ın kendisinden kurtularak tek adam kalma senaryosu olduğu iddialarına da karşı çıkarak, "Siz kaybederseniz Deniz Baykal sizden kurtulacakmı" şeklindeki soruya, "Hayır efendim, beni siyasete davet eden sayın Saykal, milletvekili olmamı sağlayan sayın Baykal. Be plan bütçe komisyonu üyeliği yapmayı istiyordum, bu adaylık için kararı veren Sayın Baykal'dan önce İstanbullu'lar. Kamuoyu yoklamalarında benim aday olmam istendi, bende gurur duydum" diye konuştu.