Kılıç'tan Derin Analiz

Kılıç'tan Derin Analiz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, ülke gündemini belirleyecek açıklamalarına devam ediyor...

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Türkiye'nin bu zamana kadar derin devletten çok çektiğini, ancak derin demokrasiyle bunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Kılıç, "Derin devletten bu ülke çok çekti. Ama derin demokrasiden, derin hukuk devletinden, derin özgürlüklerden bu ülke hiçbir şey çekmedi ve çekmeyecek. Bu ülke daha iyiye, güzele gitme konusunda, bu erdemleri kullanmak zorundadır." dedi.

Anadolu Üniversitesi'nin yeni akademik yıl açılış nedeniyle bir tören düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, eski Milli Eğitim Bakanı ve Anadolu Üniversitesi'nin kurucularından Prof. Dr. Orhan Oğuz, Vali Mehmet Kılıçlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Mezun olduğu okulun açılış konuşmasını yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, öğrencilere ve öğretim üyelerine her zaman daha fazla demokrasi, hoşgörü, anlayış ve hukuktan yana tavır almalarını istedi. Üniversiteye başladıkları 1968 yılında, ''68 kuşağı olarak'' çok talihsiz bir süreç yaşadıklarını işaret eden Kılıç, hep kavga ettiklerini, hiç konuşamadıklarını, birbirlerine sevgilerini anlatamadıklarını kaydetti.

Artık bugün o kötü günlerin geride kaldığını, şöyle dedi: "Öğrenciler bugünlerin tadını çıkarmalıdır. Üniversitede konuşamayacaksak, hiçbir yerde konuşamayız. Hiçbir yerde konuşulamayan şeyler üniversitede konuşulur, burada paylaşılır. Bilimsel özerklik bunun için var. Üniversiteler ifade ve düşünce özgürlüğü, hatta gösteri ve yürüyüş hakkının yoğun olarak kullanıldığı mekânlar olarak tanınır. Özgürlükleri burada yaşayamıyorsak, üniversitelerin bu ülkeye katacağı hiçbir şey yoktur. Bu özgürlük alanının genişletilmesi yolunda gerekli her türlü gayretin, yasama, yürütme hem de yargıya düşen bir görev olduğunu ifade etmek isterim.''

Kılıç, üniversitelerde ve devletin diğer işlerinde, kurumlarında özgürlüklere karşı çıkmanın, özgürlüklerle kavga etmenin ve savaşmanın kimseye bir şey kazandırmadığını ve kazandırmayacağını vurguladı. ''Tam tersine bunlarla iyi geçinemeyenler, bunlarla kavga edenler, toplumun dışında kalmaya ve artık hiçbir anlam ifade etmeme gibi bir sonuçla karşı karşıya kalıyorlar." diyen Kılıç, özgürlüklerle, demokrasiyle ve hukuk devletiyle kavga edilmemesi çağrısında bulundu. Bunların derinleştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda ne gerekiyorsa yapılması gerektiğinin altını çizen Kılıç, şöyle devam etti: "Derin devletten bu devlet çok çekti. Fakat derin demokrasiden, derin özgürlüklerden, derin hukuk devletinden hiçbir şey çekmedi. Bu ülke daha ileriye, daha güzele gitme konusunda bu erdemleri kullanmak zorundadır. Toplum, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok hukuk isteğiyle bugün ortaya çıkmıştır. Bunu karşılamayanlar, her zaman kaybetmeye mahkûmdur. Üniversitemizin, demokrasimizin, devletimizin bağışıklık sisteminin güçlenmesini istiyorsak, daha çok demokrasi ve özgürlük taleplerine kulak vermek zorundayız.''

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın ise yeni akademik yılın öğretim görevlileri ve öğrencilere hayırlı olmasını diledi. Aydın, "Üniversitemiz, bilimsel çalışmaları, özgürlükçü girişimleri ile herkese örnek olacaktır. Daha çok başarılı, kaliteli öğrenciler yetiştirmek en büyük hayalimiz." dedi.

Törenin sonunda Anadolu Üniversitesi'nin kurucularından Prof. Dr. Orhan Oğuz, öğrencisi Kılıç'a bir plaket takdim etti. Bir hayli duygulanan Kılıç ise hocası Oğuz'un elini öptü. Ardından senfoni orkestrası bir konser verdi. Daha sonra katılımcılar kampüs içerisindeki kütüphanenin açılışını yaptı.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :