Kolera salgını kontrol altına alınamıyor

Kolera salgını kontrol altına alınamıyor

Zimbabve'de kolera salgınının kontrol altına alınamadığı,kolera vakalarının sayısının 60 bini de aşabileceği uyarısında bulunuldu

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, aşırı yağışların büyük sellere yol açarak, kirli sularla yayılan salgını daha da şiddetlendireceğinin tahmin edildiği bildirildi.

Açıklamada, Zimbabve'de ağustos ayından bu yana 50 bin kişinin yakalandığı koleradan 2273 kişinin öldüğü bildirildi. Gelecek hafta vaka sayısının 60 bini de aşabileceği vurgulandı.

Federasyonun sağlık yetkilisi Dr. Tammam Aloudat, Cenevre'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Zimbabve'de salgının çapının arttığına işaret ederek, salgının boyutunun nerede tepe noktaya ulaşacağını tahmin etmenin zor olduğunu kaydetti.

Dr. Aloudat, son 24 saat içinde 1000 yeni vakanın kayıtlara geçtiği Zimbabve'de salgının, gelecek hafta hasta sayısı 60 bine ulaşmadan durdurulması için şans olup olmadığı yönündeki soruya da "çok küçük olasılık" yanıtını verdi.

Federasyon, ölüm oranının yüzde 5,7 gibi çok yüksek olmasının da salgının hala kontrol altına alınmaktan uzak olduğunun işaretini verdiğini belirtti.

BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü geçen ay, Zimbabve'de salgının kontrol dışında daha da ağırlaşması durumunda hastalığa yakalananların sayısının 60 bini bulabileceği uyarısında bulunmuştu.

Bu arada, Zimbabve'deki salgınla mücadele için bir ay önce yapılan 10,2 milyon dolarlık yardım çağrısının sadece yüzde 40'ının bağışçı ülkeler tarafından karşılandığı bildiriliyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi