"Konuşursam Cizre cehennem olur"

"Konuşursam Cizre cehennem olur"

Eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Kamil Atağ'ın da aralarında bulunduğu davada gerginlik yaşandı.

Diyarbakır'da devam eden faali meçhul cinayetlerle ilgili davada savunma yapan Cizre eski Belediye Başkanı ve korucu başı Kamil Atağ, elindeki listeyi açıklaması halinde Cizre'nin bazı insanlara cehennem olacağını iddia etti. Atağ, “Hakiki Kürt benim. Beni hainlikle suçluyorlar. Kim Kürtleri kuzu gibi kesmişse hain Kürt onlardır. Elimdeki listeyi açıklarsam Cizre bazı insanlara cehennem olur. Ama ben hain olmadığım için, Kürtlerin birbirini öldürmesini istemediğim için bunu açıklamıyorum” dedi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 1993 ve sonrasında işlenen 20 cinayetle ilgili emekli Albay Cemal Temizöz, Cizre eski Belediye Başkanı Kamil Atağ ve oğlu Temer Atağ ile itirafçı Adem Yakin, Hıdır Altuğ ve Abdülhakim Güven'in yargılandığı davanın öğlenden sonraki bölümünde sanık, müdafi ve sanık avukatları savunma yaptı. Mahkemenin söz verdiği iddia makamı sanıkların tutuklu hallerinin devamını istedi. Söz alan sanıklardan Hıdır Altuğ, cezaevinde büyük bir mağduriyet yaşadığını belirterek, bir komplo sonucu bu olaylara karıştığını iddia etti. Altuğ, “Benim kimsem yok. Bu insanlar olmazsa cezaevinde bana para vermezlerse ölürüm. Benim gibi gariban birini seçip buraya gönderdiler.” dedi.

Sanık Abdülhakim Güven ise itirafçı olduğu için daha önce içinde olduğu terör örgütünün kendisine iftira attığını ve bunu basın yoluyla yangınlaştırması sonucu sanık olduğunu ileri sürdü.

TEMİZÖZ: BELGELER DE BİR ANLAM İFADA ETMİYOR

Savunma yapan sanıklardan emekli Albay Cemal Temiöz ise NATO hizmeti kapsamında yurtdışına gidip geldiğini yineledi. Temizöz, “Belgeleri getiriyorum yine de bir anlam ifada etmiyor. Ben eğer o cinayetin işlendiği tarihte yurtdışında değilsem boynumu adalete uzatıyorum ve kendimi şikayet ediyorum. Milli Savunma Bakanlığı saymanlık belgelerinin ulaşmasını bekliyorum.” dedi.

Sanık Temer Atağ ise müdafi avukatlarının kendilerini insanlığa karşı suç işlemekle suçladığını hatırlatarak, “Hakkari'de Aziz Tan'ı vurmak, Cizre'de öğrenci yurdunu yakmak, İstanbul'da molotofla Serap'ı öldürmek, 20 yaşında askere giden gençleri öldürmek insanlığa karşı suç sayılmıyor mu?” dedi. Atağ, üç yıldır tutuklu olduğunu hatırlatarak tahliyesini istedi.

MAHKEME ÜYESİ SANIKLARIN GÖZLERİNİ KONTROL ETTİ

Mahkeme üyelerinden İsmail Gözükara ise mağdur yakınlarının ifadelerinde “Eve gelen kişi kısa boylu ve gözünde leke vardı” şeklinde bir ifadenin yer aldığını belirterek, sanıklardan gözünde leke olup olmadığını kontrol etmek istediğini söyledi. Mübaşir sanıkları sırayla mahkeme heyetinin önüne getirdi. Hakim Gözükara, yakından sanıkların gözlerine baktı.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek erteledi.


CİHAN
 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.