Konutta yaz kampanyaları

Konutta yaz kampanyaları

Piyasada 2009 sonundan beri başlayan hareketlilik, baş döndürücü bir şekilde devam etmeyi sürdürüyor.

Bir taraftan şirketler yeni projelerinin lansmanını yaparken, diğer taraftan da BDDK'nın konut kredilerini mercek altına almış olmasına rağmen cazip kampanyalar yapmaya devam ediyorlar.

Firmalar yazın geleneksel sezon durgunluğunu aşmak için birbirinden cazip kampanyalar yapmaya başladılar. Seçim döneminin yanı sıra ağustosun da Ramazan ayı olması gibi nedenlerle durulan konut sektöründe, konut firmaları önümüzdeki iki ayı değerlendirmek için kampanyalara ağırlık verdi.

Peşin ödemede indirim ve kendi bünyelerinde 120 aya kadar vade uygulayan bazı firmalar, düşük faiz oranlan uygulayarak bankalara rakip oldu. Satışların durmaması adına birçok konut üreticisi, ödeme planım değiştirdi. Bazılan da, bu ay içerisinde bankaların faiz artırışını tüketiciye hissettirmeyecek yollar aramaya başladı.

Ağırlıklı olarak yaz sonuna kadar sürecek bu kampanyalarm özellikle yatırımcüarın dikkatini çekmesi bekleniyor. Zira inşaat firmalarının konut sezonunun ikinci döneminde maliyetlerindeki artışı fiyatlara yansıtacağı beklentisi ile bu birkaç ay alım fırsatı olarak görülüyor. Özellikle yaz döneminde yavaşlayacak olan konut sektörü bu sene Ramazan'ın da etkisiyle birkaç ayda hız kesecek. Bu hızın konut kredisindeki faiz oranlarından etkilenmesinden korkan şirketler ise yeni modellerle tüketicileri ev sahibi olmaya yönlendiriyor.

1.569 TL taksitle kesintisiz adalar manzarası

Özyazıcı İnşaat tarafından İstanbul Maltepe Süreyyapaşa'daki Nish Adalar projesinde yeni etap satışa çıktı. 48.49. ve 50. bloklarla birlikte toplam 6 yeni bloğun satışa çıktığı Nish Adalar'da, 1+1 'den 4+1 'e kadar farklı tipte örnek daireler de bulunuyor.

 Son kampanya koşullarına göre yüzde 25 peşinatla anlaşmalı bankalardan yüzde 0.89 faiz oranıyla 120 ay kredi kullanılabiliyor. Projede en az yüzde 25 peşin ödeme yapılabilirken, taksitler ise 1.569 TL'den başlıyor. Geçen yıl ocak ayında inşaatına başlanan proje, önümüzdeki yıl haziran ayında teslim edilecek. 202 bin metrekarelik bir alanda yükselen projede toplam 327 bin metrekarelik satılabilir alan bulunuyor. Projedeki ticari alanlar arasında açık ve kapalı restoranlar, kafeteryalar ve süpermarket bulunuyor. İsmet Köseoğlu'nun mimarlığını yaptığı projenin yatırım değeri ise 550 milyon TL.

Nish Adalar, kapanmaz adalar ve İstanbul manzarasına sahip 2.300 konuttan oluşuyor. Şu ana kadar 1.700 konutun saüşa çıktığı projede 1.250 konut satıldı Projenin metrekare ortalama saüş fiyatı 2.400 TL; metrekare fiyatları 2.150-2.650 TL arasında değişiyor. Konutların ayrıntılı fiyatları 83.42 metrekarelik 1+1'ler için 164.929 TL - 238.775 TL arasında, 114.08- 154.14 metrekarelik 2+1 '1er için 229.931-601.647 TL, 141.73-195.99 metrekarelik 3+1 '1er için 438.505- 492.630 TL, 208.72 metrekarelik 4+1 Ter için 485.318-752.485 TL arasında belirlenmiş.

 Süreyyapaşa Ormanı yanmda yer alan projenin sosyal donatıları arasında açık ve kapalı yüzme havuzlan, seyir teraslan, çocuk parkları, yürüyüş yollan, fitness, sauna ve hamam bulunuyor.

Konut alırken dikkat edilmesi gerekenler

1. Projeyle ilgili tüm detayları öğrenin. Arsa üzerinde herhangi bir şerh, ipotek, haciz veya başka takyidat var mı? İnşaat ruhsatı alınmış ve proje bu ruhsata uygun ilerliyor mu? Mümkünse bağımsız SPK lisanslı bir değerleme firması tarafından yapılan projenin ekspertiz raporunu talep edin.

 2. Projenin bulunduğu bölgeyi analiz edin. Mevcut gelişim, konut arzı, kiralık talebi ve ulaşım imkanlarını öğrenin. Arzı artıracak yeni projelerin başlama ihtimali ya da kiralık talebinin artacağı beklentisi olup olmadığını öğrenin.

 3. Firmanın daha önce yaptığı işleri araştırın. Herhangi bir bankadan istihbarat yapabilirsiniz. Sorunlu kredisinin ya da bitirilmemiş projelerinin olup olmadığını mutlaka öğrenin.

 4. İşlem sırasında kat irtifak tapusunu üzerinize alın ve şartları adil bir sözleşme ile yazılı hale getirin. Birçok firma, projelerini 'satış vaadi sözleşmesi' (SVS) ile satar, tapu devrini ise konut teslimi sırasında yapar. Bu durumda SVS'i iyice incelenmeli, ağır şartlarm çıkarılması gereklidir. Bu sözleşmede teslim tarihinin ve zamanında teslim edilmemesi durumunda uygulanacak şartların yazılı olarak belirtilmiş olması gerekir. Eğer firma içinizi rahatlatmıyorsa sözleşmeyi noterden yapın ve tapuya şerh koydurun.

 5. İlgilendiğiniz konut projesinde peşinatsız ve düşük taksitli bir kampanya var ve kıyaslama yapmakta zorlanıyorsanız, firmayla peşin fiyat üzerinden pazarlık edin. Pazarlık, konutun güncel değerini öğrenmek için iyi bir yöntem olabilir.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.