Konya’daki Engelli Derneklerinin Üyeleri Engelliler Günü Programında Buluştu

Konya’daki Engelli Derneklerinin Üyeleri Engelliler Günü Programında Buluştu

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Karatay, Meram ve Selçuklu belediyelerinin birlikte düzenlediği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programı, Konya’daki engelli derneklerinin temsilcilerini, üyelerini ve ailelerini bir araya getirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Karatay, Meram ve Selçuklu belediyelerinin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği programda Konya’daki engelli derneklerinin temsilcileri, üyeleri ve aileleri bir araya geldi.

Selçuklu kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen program, Konevi İşitme Engelliler Ortaokulu öğrencilerinin işaret dili çevirisi eşliğinde İstiklal Marşı ile başladı, Kur’an-ı Kerim tilâveti ile devam etti.

“ENGELLİLER ÖRNEK BİR HAYAT YAŞIYOR”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, engellilerin gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, engellilerin herkeste bulunması gereken örnek özelliklerinden bahsetti. Kavuş, “Bir çok insanın çağın en büyük hastalığı olan şükürsüzlük ve kanaatsizliğe sahip ama engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin içinde bulunduğu hale asla isyan etmeden, kendisini yaratana isyan etmeden ve bulunduğu hal olmasına rağmen şükründen ve kanaatinden hiçbir şey kaybetmemiş, tam tersine manevi olgunluk derecesi kat kat yükselmiş insanlar olduğuna şahit oldum. O yüzden hepinize ayrıca hürmet ve saygılarımı sunuyorum. Gerçekten örnek bir hayat yaşıyorsunuz ve gerçekten örnek oluyorsunuz.” dedi.

“ASIL ENGEL KALPLERDE”

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlayarak, Konya’daki yerel yönetimlerin engellilere yönelik faaliyetlerini anlattı. Başkan Kılca, “Bizler de Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere ilçe belediyelerimizle birlikte sizlerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Parklarda, spor tesislerinde, sosyal tesislerde engelli kardeşlerimizi unutmuyoruz. Bir Ayet-i Kerime’de ‘bakan gözler kör olmaz ancak sinelerdeki kalpler kör olur’ ifadesi geçer. Kalbi kör olandan korkalım. Değilse hiçbirimiz engelli değiliz burada.” ifadelerini kullandı.

“ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİN BAŞARAMAYACAĞI HİÇ BİR ŞEY YOK”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, çeşitli anlarda başarılı olan engellileri tebrik ederek, Engelliler Günü’nü kutladı. Pekyatırmacı, “Bu programda görüyoruz ki her alanda; sporda da, resimde de, müzikte de, sanatta da, öykü yarışmasında da, hafızlıkta da her alanda kardeşlerimizin başaramayacakları hiçbir şey yok, yeter ki onlara fırsat verin. Yeter ki onların önündeki engelleri kaldıralım. Yeter ki onların dünyalarını zenginleştirelim. Onların yapamayacakları hiçbir şey yok.” diye konuştu.

“HER TÜRLÜ ENGELİ SEVGİYLE AŞIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş ise azim ve kararlılıkla tüm engelleri aşmayı başaran birbirinden değerli insanlarla bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. On binlerce yıllık bir medeniyetin çınarı olan Konya’nın, tarihinin her döneminde sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin hüküm sürdüğü mukaddes bir şehir olmaya devam ettiğine dikkat çeken Uzbaş, “Peygamber Efendimiz ‘Allah sizlerin bedenlerine ve suretlerine bakmaz. Kalbinize ve amellerinize bakar’ buyuruyor. Bizler de Peygamber Efendimizin izinde, rehberliği doğrultusunda tüm kardeşlerimizi derin bir sevgiyle kucaklıyoruz. Dezavantajlı kardeşlerimizin huzurunu ve mutluluğunu sağlama arzusu içinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sizler mutlu oldukça bizler daha mutlu oluyoruz. Her bir dezavantajlı kardeşimizin sevinci, bizim de sevincimiz oluyor. İşte bu doğrultuda tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de aynı sevgi ve hoşgörüyle şehrimizde hiçbir ayrıma müsaade etmeden her bir kardeşimizin eşit şartlarda yaşayacağı engelsiz şehir Konya’mız için birbirinden önemli projeleri hayata geçiriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından öykü yarışması birincisi Muhammet Akdemir’in öyküsü seslendirildi. Daha sonra ödül törenine geçildi. Programda öykü, Kuranı Kerim’i En Güzel Okuma, resim ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOMEK ve AFAD iş birliğinde gerçekleştirilen Teknik İşaret Dili eğitimlerini tamamlayan 67 kursiyer de sertifika aldı.

Programın finalinde Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması birincileri Ali Özkul ve Hanife Oduncu işaret dili çevirisi ile Aşr-ı Şerif okudu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.