Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, İÜC'de anıldı

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, İÜC'de anıldı

Kalp krizi nedeniyle 4 Kasım'da hayatını kaybeden Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli için öğretim üyesi olduğu İstanbul...

İSTANBUL (AA) - Kalp krizi nedeniyle 4 Kasım'da hayatını kaybeden Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli için öğretim üyesi olduğu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa (İÜC)-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde anma etkinliği düzenlendi.

Prof. Dr. Ekrem Kadri Unat amfisindeki törende konuşan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, pandemi döneminde İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kovid-19 Tanı Laboratuvarının, devletin önemli mercilerinin testlerini yaptığını ve bu sürecin Kenan Midilli yönetiminde gerçekleştiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2020 yılı mayıs ayında üniversite hastanesine canlı bir bağlantı yaparak hastalarla görüştüğünü anlatan Ak, "Sayın Cumhurbaşkanı, dekanımızla ve o günkü Başhekim Zekai hoca ile görüştü. Görüşme sırasında o gün ulusal basında da yer alan ismen Kenan Midilli hocaya ve birlikte çalıştığı Doç. Dr. Mert Kuşkucu’ya teşekkür etti. Tabii ki bu teşekkür kurumumuz için çok önem taşıyordu. Kovid-19’un başladığı ve sürdüğü o dönemde laboratuvarımızın bu yönetimle birlikte sergilediği başarıyı da gösteriyordu." diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen de Midilli'nin pandemi sürecinde fakültenin yüz akı olan hocalarından olduğunu, ekibiyle gece gündüz laboratuvarda çalışmalar yürüttüğünü hatırlatarak, "Hayatını birlikte izledik, hocamızın ailesi, evi, çocuğu, her şeyi bu laboratuvar ve çalışmaları olmuş." dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk ise Bilim Kurulunda Prof. Dr. Midilli'nin çalışmalarına şahitlik ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Esas büyük başarısı, halkla iletişimde çok dengeli, ölçülü, yersiz tartışmalara girmeden mesajını çok iyi vererek, aynı zamanda halkı gerçekçi bilgilendirmenin de büyük ustası oldu. Ben o yönden de kendisini çok takdir ediyorum."

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Küçükbasmacı da "Ağabeyimi, kardeşimi, hocamı, arkadaşımı kaybettim." ifadelerini kullandı.

Midilli için düzenlenen törene Prof. Dr. Gökhan Aygün ve Prof. Dr. Kemal Altaş ile birçok meslektaşı ve Midilli'nin öğrencileri katıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.