Kriptolu telefonu dinlenen isimler açıklandı

Kriptolu telefonu dinlenen isimler açıklandı

164 kriptolu telefondan 80'inin dinlenildiği tespit edildi. Yazar Abdülkadir Selvi, dinlenen isimleri köşesinde yazdı.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında kriptolu telefon soruşturmasına ilişkin çarpıcı ayrıntılar aktardı.

Yazılımı TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen devletin stratejik birimlerinin kullandığı 164 adet kriptolu telefonun dinlendiği ortaya çıkmıştı. Skandal olayı yakından takip eden Selvi, bu kez dinlenen isimleri köşesine taşıdı.

Yazar, şimdiye kadar 80'inin dinlenildiği tespit edilebildiğini diğerlerinin dinlenilmediği anlamına gelmediğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Gül ile Emniyet Genel Müdürünün kullandığı telefonlarla ilgili dinleme henüz tespit edilemediğini aktaran Selvi, soruşturmanın seyrini böyle özetledi:

"25 Aralık operasyonundan sonra Başbakan Erdoğan'ın kriptolu telefonlardan yaptığı görüşmeler, paralel yapı tarafından montajlanarak servis edilince, devletin kriptolu telefonlarının dinlenildiği ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine TÜBİTAK'ta geniş çaplı bir soruşturma başlatıldı. Kriptolu telefonların yazılımını yürüten TÜBİTAK Başkan yardımcısı Hasan Palaz görevden alındı. Palaz'ın yurtdışına kaçtığı söyleniyor.

Devamını Sanayi Bakanı Fikri Işık anlattı.

TÜBİTAK uzmanlarının TİB'de yaptığı çalışmalar sonucunda 30-40 defa silinen hard disklerdeki bilgi kırıntılarından kriptolu telefonların dinlenildiği tespit ediliyor. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TİB'e yaptığı baskın sırasında hard disklerin imajları alınıyor. TÜBİTAK uzmanlarının TİB'deki incelemelerinde elde ettiği sonuçlar ile imajlar karşılaştırılınca kriptolu 164 telefondan 80'inin dinlenildiği tespit ediliyor.

Dinlemeler TİB'de yapılmış ama Sanayi Bakanı Fikri Işık'a göre, 'Bir kriptolu telefonun dinlenebilmesi için işin içinde TÜBİTAK'ın, Emniyetin, TİB'in, hatta bazen yargının olması gerekiyor. Şimdi bunlar da birbirlerini rüyalarında tanımadılar herhalde. Organize bir yapının olduğu su götürmez bir gerçek."

İŞTE DİNLENEN İSİMLER

Peki kimler dinlendi? Soruşturmayı yakından tekip eden Selvi, listede öne çıkan isimleri yazdı. İşte o liste:

"Meclis Başkanı Cemil Çiçek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan

Bakanlar Kurulu üyeleri.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel

Kara kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu

Jandarma Genel Komutanı Org. Servet Yörük

Genelkurmay 2. Başkanı Org. Yaşar Güler

Genelkurmay'a 30 adet kriptolu telefon tahsis edilmiş. Silinmeye çalışılan belgelerde 15'inin dinlenildiği tespit edilmiş. Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Ordu Komutanlıkları da kriptolu telefon kullanıyor.

Askeri ve siyasi hedefler dışında telefonu dinlenilen bir isim var. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç.

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde geçmiş müktesebatına ters düşen konuşmasıyla gündeme gelen Haşim Kılıç'ın kriptolu telefonunun dinlenildiği tespit edildi.

Tabi bu arada MGK Genel Sekreteri Muammer Türker de telefonu dinlenilen isimlerden birisi. MGK gündemini hazırlayıp, MGK toplantılarının çalışmalarını yürüten bir isim Muammer Türker. O dinlenilmesin de kim dinlenilsin?"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.