Kriz 2009'da da otomotivi vuracak

Kriz 2009'da da otomotivi vuracak

Otomotiv Sanayii Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, küresel ekonomik krizin etkilerinin bu yılki hedeflerine de olumsuz yansıyacağını belirtti.

Tezer, "Üretim ve ihracatın geçen yıla göre yüzde 25 oranında gerileyeceğini, toplam pazarın yüzde 20 oranında daralacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Küresel mali kriz nedeniyle geçen yılı daralmayla kapatan otomotiv sektörü, 2009'dan da umutsuz. Geçen yıl yaşanan gelişmelerin hedefleri olumsuz yönde etkileyeceği, üretim ve ihracatta yüzde 25, pazarda ise yüzde 20 oranında gerileme yaşanmasının beklendiği bildirildi.

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, yaptığı açıklamada, 11 firmanın öncülüğü ile kurulan derneklerinin 2009 yılı itibariyle Türkiye'de üretim yapan 17 firmayı temsil ettiğini söyledi.

Tezer, 2003-2007 yıllarında hızla gelişen otomotiv sanayisinin iç pazar, ihracat ve üretimde art arda önemli rekorlar kırdığını belirterek, 2007 yılında 1,1 milyon adet üretim gerçekleştirildiğini ve 830 bin adedinin ihraç edilerek karşılığında 20,5 milyar dolar elde edildiğini hatırlattı.

Toplam taşıt aracı üretiminin 2008 yılında önceki yıla göre yüzde 4,3 artışla 1 milyon 147 bin adede ulaştığını hatırlatan Tezer, aynı dönemde otomobil üretiminin ise yüzde 2,1 azalarak 621 bin 567'e gerilediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''2008 yılında toplam taşıt aracı ihracatı da 1 milyon adet beklentisinin altında kalarak 910 bin 270 olarak gerçekleşti. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkili olan küresel finans krizinin, 2009 yılında etkisini arttıracağı ve 2010 yılı ortalarına kadar da devam edebileceği bekleniyor. En iyimser tahmin ise bu yılın son çeyreğinde pazarın az da olsa canlanmaya başlayacağı yönünde. 2008 yılında ticari araçlar pazarında gerçekleşen aylık bazda daralma, otomobile göre daha önemli boyutta gerçekleşmişti. Bu yıl yatırımların ve buna bağlı olarak büyümenin daha da yavaşlayacak olmasıyla, özellikle yatırım aracı olarak nitelendirilen ticari araç satışlarının 2008'de olduğu gibi gelişmelerden önemli oranda etkileneceği bekleniyor. 2008'deki gelişmeler, bu yılki hedeflerimize de olumsuz olarak yansıyacak. 2009'da üretim ve ihracatımızın geçen yıla göre yüzde 25 oranında gerileyeceğini, toplam pazarın ise yüzde 20 oranında azalacağını tahmin ediyoruz.''

''Likidite sıkıntısı giderilsin"

Prof. Dr. Tezer, otomotiv sanayi açısından, yaşanan küresel finansal krizin aşılabilmesi için önerilerini şöyle açıkladı: "Sanayimizin küresel kriz süresinde, mutlaka varlığını geliştirerek sürdürmesi ve kriz sonunda ortaya çıkacak fırsatlara karşı hazırlıklı olmasının sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle uzun vadede üretim ve ihracat ile ilgili hedeflere ulaşabilmemiz için iç ve dış pazarda sürekliliğin sağlanması ve likidite sıkıntısının giderilmesi gerekir. Ayrıca, sanayinin büyük yatırımlara yönlendirilmesi ve Ar-Ge faaliyetlerinin teşvik edilmesini bekliyoruz.''

Kriz öncesinde otomotiv sanayinde 50 bini motorlu taşıt aracı üreten firmalarda olmak üzere toplam 250 bin kişinin çalıştığını, ancak yaşanan son gelişmelerle birlikte istihdamda da daralmaya gidildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı