Kriz alarmı yurtiçi piyasaları sarsıyor

Kriz alarmı yurtiçi piyasaları sarsıyor

Krizde derinleşme kaygıları yurtiçi piyasaları derinden sarsıyor! İMKB'deki kayıp yüzde 6'yı aştı!

Piyasalardaki büyük çöküşün İMKB'ye yansıması da yanı şiddette oldu. İMKB'de dün görülen yüzde 3.24'lük kaybın ardından daha fazlası bugün görülüyor. Bütün hisselerin güne negatif başldığı İMKB'de ilk yarı kayıplar yüzde 3.30 olurken, kapanış 57.366 seviyesinden gerçekleşti. Uzmanlar 58 bin seviyesine işaret ediyor. Eğe bu seviyelerin üzerine çıkılırsa olumlu bir hava oluşabilir. Fakat görünüm çok bozuk. Bu yüzden yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirerek nakide dönmekte fayda var.

DÖVİZ SATIM İHALESİ BAŞLADI, FİYAT: 1.7344
Dövizdeki aşırı oynaklığa önlem almak isteyen Merkez, gecikmeden müdahalesini yaptı ve bugün 50 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Fakat bu hamle dahi doların ateşini almada yetersiz kaldı. Küçük bir geri çekilmeye karşın dolar/TL kuru 1.73 seviyesinde bulunuyor. Euro ise bi miktar gevşerken 2.44 liradan el değiştiriyor. Sepet kur (0.5 dolar+0.5 Euro) 2.09 lirayı çekildi. Bu geri çekilme ABD istihdam verilerinin ardından belirginleşti.

İHALE EN SON 2009'DA YAPILMIŞTI
Merkez Bankası, en son 2 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştirdiği döviz satım ihalelerine yeniden başladı. Bugün düzenlenen 50 milyon dolar tutarındaki döviz satım ihalesinde, ortalama fiyat 1,7344 lira oldu. İhaleye 91 milyon dolarlık teklif geldi. Maksimum fiyat 1,7361 lira, minimum fiyat da 1,7325 lira olarak belirlendi.
Merkez Bankası dün, bankanın gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlamasına karar verildiğini duyurmuştu.

DOLAR UÇUŞA GEÇMİŞTİ Kİ...
Merkez Bankası'nın dünkü üç hamlesinin ardından döviz piyasasında görülen aşırı ısınma bugün de sürüyordu. Fakat bir son dakika haberiyle bu yükselişe "dur" denildi. Yabancı para cinsinden zorunlu karşılıklarda indirime giden Merkez Bankası, bu hamleyle 930 milyon dolarlık likidite sağlanacağını açıkladı. İşte sabah saatlerinde gelen bu haberle, 1.74'ün üzerinde seyreden dolar, 1.73'e gerilemişti. Euro ise 2.45 liradan 2.44 liraya düşmüştü.

İKİNCİ SEANS: EKRAN HÂLÂ KIRMIZI
İlk seansı yüzde 3.30 kayıpla kapatan borsada ikinci seansta da beklenen güçlü alımlar gelmedi. Açılışta yine kayıp yüzde 3.35 seviyesinde oldu ve endeks 57 bin 500 denemelerinde zayıf alımlar nedeniyle tutunamayınca ikinci seansa 57 bin 343 puan seviyesinden başladı.

İMKB'NİN ZEMİNİ 56 BİNE KAYIYOR!
Borsanın kapanmasın bir buçuk saat kala endeksteki kayıplar yüzde 4'e yaklaşırken 56 bin seviyeleri test edildi. Bu seviyelerden gelen tepki alımları dikkat çekiyor. Borsada tam bir can pazarı yaşanıyor...

KAYIP YÜZDE 6'YI AŞTI!
İMKB'nin kapanmasına 45 dakika kala kayıpların yüzde 5'e yaklaştığı görülüyor. Öte yandan Amerika borsaları yüzde 1'in üzerinde seyrederken Avrupa piyasları da toparlanmaya çalışıyor.

Saat 16:53 itibariyle borsadaki kayıplar yüzde 5'i de aştı. Endeks 56.200'de tutunma çabası veriyor.

Borsanın kapanmasına dakikalar kala kayıplar iyice derinleşti. Saat 17:08 itibariyle İMKB'deki kayıp yüzde 6'nın üzerine çıkarken endeks 55.700 seviyelerini gördü.

KORKU VİRÜSÜNÜN KAYNAĞI İTALYA ARTIDA!
İkinci seansta ilk iyi haber İtalya Borsası'ndan geldi. Aslında borç göstergelerine yönelik kaygıları nedeniyle Avrupa borsalarında satışların şiddetlenmesine neden olan İtalya'nın hisse senedi piyasası yüzde 1'in üzerinde artıya geçti. Şimdi gözler diğer global borsa endekslerinde. Özellikle Almanya, İngiltere ve Fransa'nın yüzde 4-5'e varan kayıplardan artıya geçip geçmeyeceği dikkatle izleniyor.

Bu beklentilere paralel olarak, gün içerisinde kayıpları yüzde 6'ya yaklaşan Fransa Borsası'nda değer kaybı sıfıra yaklaştı. TSİ saat 14:29 itibariyle Fransa Borsası'nın değer kaybı günlük sadece 0.54.

Öte yandan ABD vadeli endeksleri de artıya geçti.

GÜNÜN TEK İYİ HABERİ!
Temmuzda tarım dışı istihdam verileri +117 bin ile beklentilerin üzerinde geldi. Beklenti 75 bin artış olacağı yönündeydi. Temmuzda işsizlik oranı yüzde 9.1 oldu. Bu veri için beklenti ise yüzde 9.2'ydi. Temmuzda ortalama saatlik kazançlar 10 cent ile 23 dolar arasında artış gösterdi. Özel sektör istihdamı 114 bin artış sergilerken imalat istihdamı 24 bin, hizmet sektörü istihdamı ise 75 bin kişi arttı. Kamu istihdamı 37 bin azalırken, federal istihdam 2 bin kişi artış gösterdi. ABD'de haziranda tarımdışı istihdam revizesi 46 bin artış şeklinde oldu. Önceki veri 18 bin kişi olacağı yönündeydi.

PİYASALARA İYİ HABER İSTİHDAMI
15:30'da açıklanan bu verinin ardından İMKB'de alımlar yaşanmaya başlandı. Gelen alımlarla İMKB-100 endeksi bir ara 57 bin 755 puan seviyesine kadar yükseldi. Dolar kuru TL karşısında günlük bazda değer kaybına dönerken, Euro'nun TL karşısındaki kazancı da sıfırlandı.
Her ne kadar İMKB'deki ilk alımların ardından endeks yeniden 57 bin 500'ün altına gerilese de, doların TL karşısındaki kaybı sürüyor. Dolar kuru 1.7310 TL seviyesine kadar indi. Euro ise yüzde 0.20 kayıpla 2.4470 TL'de.


FAİZ
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 15 Mayıs 2013 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin saat 10.00 itibarıyla basit getirisi yüzde 8.77'ye, bileşik getirisi ise yüzde 8,54'e geriledi.

"58 BİN DİP NOKTASIYDI, ARTIK TEPE NOKTASI OLDU"
Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay
ise İMKB'de iki gündür yüksek hacimli bir düşüş yaşandığına dikkat çekti. Piyasalardaki trendin değiştiğini aktaran Uskuay, "58 bin dip noktasıydı artık tepe noktası olacak" dedi. Sanayi sektöründeki sert düşüşe de dikkat çeken Uskuay, bundan sonra en sert düşüşün sanayi endeksinde görüleceğini belirtirken "Ekonomide görülen yavaşlamayla sanayi şirketlerinde daha sert bir düşüş yaşanıyor. Bundan sonra da bunu görebiliriz. Şu anda durgunluk fiyatlanıyor" dedi.

"FED'DEN SİNYAL GELENE KADAR SATIŞLAR SÜRER"
Ata Portföy Fon Yönetim Müdürü Cem Tözge, ABD piyasalarının açılmasından sonra bankalara yönelik satışların hızlandığına dikkat çekerek "Bazı fonların likit tahtalardan çıktığını düşünüyoruz" dedi. Bundan sonraki piyasa koşullarının ise atılacak adıma bağlı olduğuna işaret eden Tözge, "Bence piyasa FED'den üçüncü bir parasal genişlemenin sinyalini alana kadar satışlara devam edecek" şeklind ekonuştu.58 BİNE DİKKAT!
Garanti Yatırım Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven piyasalardaki son dalgalanmaları  değerlendirdi. Mevcut seviyelerden tepki alımlarının gelebileceğini ifade eden Yurtdaşseven şöyle devam etti:
"Gelecek olan bu tepki alımları piyasadan çıkış için bir fırsat olabilir. Çünü genel görünüm olumsuz. İMKB 58 bini geçerse olumlu bir tepki oluşabilir. Eğer bu olmazsa pozisyon boşaltmakta fayda var. Şu anda herkes nakide geçiyor. Ve bu anlamda mevduat tercih edilebilir. Altın yatırımını önermiyorum. Çünkü dün borsalar düşerken altın da düştü. Altın yatırımcısı da nakide döndü. Bu yüzden bu seviyeleri önermiyorum. Alım için 1.630 dolar seviyeleri uygun olabilir."


"DÖVİZ YAKIN ZAMANDA GEVŞEMEZ"
ING Bank Kıdemli Ekonomist Muhammet Mercan, dolar kurundaki aşırı dalgalanmaya dikkat çekerek liranın zayıf seyrini sürdüreceğini aktardı. "Merkez Bankası'nın izlediği politikalar ışığında TL zayıf kalmaya devam edecek" diyen Mercan, dolar/TL kurunun 1.75'i test edeceğini ve 0.5 dolar+0.5 Euro'nun birleşimiyle oluşan sepet kurun ise 2 seviyelerine gerilemesinin ise yakın zamanda gerçekleşmeyeceğine vurgu yaptı.

"RİSKTEN UZAK DURUN"
HSBC Stratejisti Fatih Keresteci ise gelişmeler kapsamında şunları aktardı:

"Küresel mali piyasalar dün oldukça olumsuz bir seyir izledi. "Kara Perşembe" olarak nitelendirebileceğimiz bir gün geçirdik. Mali piyasalar bu sabaha da pek parlak bir seyirle başlamadı. Yurt dışında artan risk algılamaları doğal olarak Türk mali piyasalarını da olumsuz etkiliyor. Son birkaç gün içinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında önemli değer kayıpları yaşanıyor. Bu kayıpların temel nedeni küresel bazda riskten kaçma davranışı. Ancak, bu süreç içerisinde TCMB'nin attığı adımların neden olduğu belirsizliklerin de bir miktar etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu konuya sonra değinebiliriz ancak TCMB bugün de birçok yeni adım attı.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Yurt dışı piyasalardaki gelişmeler belirleyici olacak. Çift dip, resesyon ya Euro bölgesinde bazı ekonomilerin iflas riskiyle karşı karşıya kalması durumunda, küresel mali piyasalardaki satış baskısının daha da artabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Türkiye cephesine dönersek, makro ekonomik olarak göreceli anlamda çok daha iyi bir durumda olduğumuz açık. TCMB'nin para politikasında çok ani bir değişime gitmesi kısa vadede belirsizliklere neden olsa da, korkularında haklı çıkması durumunda Türkiye ekonomisini yurt dışı risklere karşı koruyucu bir rol üstleneceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu nedenle de Türkiye ekonomisine ilişkin büyük resmin göreceli olarak iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, kısa vadede ciddi belirsizlikler var ve bu nedenle de riskten uzak durmakta fayda var. TCMB'nin döviz satım ihale miktarı çok az kalsa da başka kanallardan ve sözlü olarak yaptığı müdahaleler nedeniyle TL'deki değer kaybının sınırlı kalacağını düşünmeye devam ediyoruz. Döviz piyasası sakinleştikçe şu anki para politikası uygulamasının faizler üzerindeki olumlu etkisini görmeye başlayacağız. Ama kısa vadede yurt dışına odaklanmakta fayda var..."


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.