Kullanıcılara Çok Önemli Çağrı

Kullanıcılara Çok Önemli Çağrı

Kredi kartı kullanıcılarının sadece %1'i aidatlarına itiraz ederek geri alıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, kredi kartı aidatı tartışmalarına Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin son noktayı koyduğunu söyledi.

Daire'nin kredi kartı aidatlarının yasal olmadığını, geriye dönük 10 yıllık ödenmiş aidatın da iadesi gerektiğine dair hüküm verdiğini hatırlatan Dinç, ''Tüketici, kredi kartı sözleşmelerinde aidat miktarı açıkça yazılmamış ise ya da yazıldığı halde kendisinin bunu kabul ettiğine dair onayı yoksa ve buna rağmen aidat alınmışsa, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurabilir'' diye konuştu.

Kart kullanıcılarından %1'i itiraz ediyor
Kullanımda olan kredi kartı sayısının 50 milyonu aştığına dikkati çeken Dinç, bağlı bulundukları ilçenin hakem heyetlerine müracaat ederek, aidatlarını geri alan tüketici sayısının ise 500 bin civarında olduğunu belirtti.

Her şeyi devletten beklememek gerektiğini vurgulayan Dinç, şunları kaydetti:

''Kredi kartı kullanıcılarının sadece% 1'i aidatlarına itiraz ederek geri alıyor, kalan %99'u ise devletin kanun çıkararak duruma müdahale etmesini bekliyor. Bankalar bu durumu bildikleri için itiraz eden %1'lik kısmın aidatını geri ödemekte, kalan %99 ile kar rekorları kırmaktadır. Tüketicilerin hesaplarında görünen bu tür haksız kesintilere derhal itiraz ederek, haklarını aramaları doğru olacaktır.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.