Küme düşme olmayacak!

Küme düşme olmayacak!

Tahir Kum, TFF'nin şike soruşturmasında adı geçen takımları küme düşürmeyeceğini iddia etti. İşte Kum'un gerekçesi...

Sporx Genel Yayın Yönetmeni Tahir Kum, TFF'nin şike soruşturmasında adı geçen takımları küme düşürmeyeceğini iddia etti. Kum, bu kanıya Mehmet Ali Aydınlar'ın yaptığı son açıklamadan yola çıkarak vardığını belirtti.

İşte Tahir Kum'un o yazısı:

Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın şike dosyası konusunda yaptığı son açıklama bir hayli ilginç ve dikkat çekici...

Şayet başkanın dili sürçmediyse tabii!

Çünkü sayın başkanın bu açıklamalarının ardından önümüzdeki hafta şike konusunda verilecek kararı kestirmek mümkün...

Dediğim gibi, şayet başkan Aydınlar'ın bu açıklamalarında herhangi bir dil sürçmesi veya istem dışı yanlış ifade yoksa ; TFF'nin şike konusunda önümüzdeki hafta vereceği kararın içinde "küme düşürülme" gibi tarafların mutlak itirazını gerektirecek bir şey söz konusu olmayacak.

Nedeni çok açık ve net...

Muhabir soruyor ; "Sayın başkanım ligin başlama tarihi yaklaşıyor. Şike dosyası konusunda kararınızı ne zaman açıklayacaksınız?"

Başkan Aydınlar, topu çevirmeden net bir şekilde cevap veriyor: "Arkadaşlar kararın açıklanmasıyla ilgili net bir tarih yok, ama önümüzdeki hafta bu işi sonuçlandırmış olacağız. Planımız bu" diyor...

Bu ifadenin altını tekrar tekrar çizmek istiyorum. Aydınlar, "TFF kararını ne zaman açıklayacak?" sorusuna, "Kararımızı haftaya açıklamış oluruz" diyerek cevap vermek yerine, ilginç bir şekilde, "Büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta bu işi sonuçlandırmış olacağız" cevabını veriyor. Ona göre bu iş sonuçlanmış, yani bitirilmiş, kapatılmış olacak.

Peki, bir dosyanın yargı açısından TFF nezdinde "sonuçlanması" ne demek?

O dosyanın son karar mercii olan ve kararları kesin ve nihai olan Tahkim Kurulu tarafından "sonuca bağlanmış olması" demektir. Kaldı ki, Futbol Federasyonu bu konuda gerekli olan yönetim kurulu kararını henüz açıklamadı.

Önce o karar açıklanacak -muhtemelen bu önümüzdeki hafta olacak- ardından taraflar 7 gün içinde (gerek duydukları takdirde) (!) Tahkim Kurulu'na müracaat edecek... Sonra... Taraflara başvurularının ardından minimum 48 saatlik savunma süresi tanınacak... Sonra... Dosyanın bir defa daha Tahkim Kurulu tarafından incelenmesi başlanacak... İtirazlar görüşülecek... Bunlar mutlak uygulanması gereken prosedür.

Peki... Bu prosedüre göre, böyle bir dosyayı önümüzdeki hafta sayın Aydınlar'ın dediği gibi "sonuçlandırmak" mümkün mü?

Elbette hayır. Çünkü TFF veya PFDK'nın kararıyla dosya sonuçlanmış olmaz.

Tek bir şekilde olur... O da "tarafların itirazlarına gerek duymayacakları" bir karar çıkarsa...

Örneğin bu şike dosyası konusunda tarafları acıtmayacak, itiraz etmelerini gerektirecek bir durum olmazsa. Yani, küme düşürme olmadan ligin aynı takımlarla başlatılması gibi...

Sayın Aydınlar'ın federasyon binasından çıkarken yaptığı ayaküstü o açıklamaları önceki akşam önce evde TV'den izledim. İlginç geldiği için sabah ofiste tekrar tekrar internetten izledim. Aydınlar'ın açıklaması çok net: "Bu iş önümüzdeki hafta sonuçlandırılmış olacak"

Bundan çıkan anlamda çok net: Tarafların itiraz etmelerini, yani Tahkim Kurulu'na gitmelerini gerektirecek bir karar olmayacak. TFF'den önümüzdeki hafta bir küme düşürme cezası çıkmayacak!

Belki de "şimdilik" denerek yani mahkemenin nihai kararını verene kadar takımlara bu sezon için bir yaptırım uygulanmayacak. Veya uygulanırsa bu sadece eksi puanla başlama cezası olacak.

Sayın başkanın "bu iş haftaya sonuçlanacak" demesinden çıkan sonuç, mana bu.

Tekrar söylüyorum, şayet başkanın dili sürçmediyse!

Sonuçta ya benim bugünden kestirdiğim gibi bir sonuç ortaya çıkacak...

Ya da sayın Aydınlar, tıpkı Kulüpler Birliği toplantısının ardından yaptığı ve kamuoyunda krize neden olan "Başka bir aday çıkması Türk futboluna zarar verir" açıklaması gibi "ikinci bir yanlış anlatıma" imza atmış olacak.

Sporx

 


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum