Kürtçe Propaganda SERBEST OLACAK

Kürtçe Propaganda SERBEST OLACAK

Seçim yasasında kapsamlı değişiklik yapan yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sunan AK Parti, Kürtçe propagandayı da serbest bırakmaya hazırlanıyor. Teklifin 17 Nisan'a kadar yasalaşması hedefleniyor.

 

Bununla ilgili düzenleme yasa teklifinin Meclis komisyonlarında yapılacakgörüşmelerindegerçekleştirilecek. Seçim Yasasının 58'inci maddesinde yer alan 'Türkçe propaganda esastır' hükmü korunacak ancak Kürtçe propagandaya olanak tanıyan bir düzenleme de yasaya girecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek imzası ile Meclis Başkanlığına sunulan yasa teklifinin 17 Nisantarihine kadar yasalaşması isteniyor.

LAMBA VE AMPUL

AK Parti'nin yasa teklifindeparti amblemlerinin pusulaya renkli basılması, partilerin altlarına bağımsız adayların isimlerinin yazılmaması da yer aldı.

Bu iki düzenleme şu olaylar nedeniyleyapıldı :

Bağımsız adayların ismi oy pusulasında partilerinisimve amblemlerinin olduğu sütunların altına yazılabiliyordu. SonseçimdeAntalya'da adı Abdullah Gül olan bağımsız aday 8 bin oy alarak herkesi şaşırttı.

İstanbul'da bir seçim çevresinde AK Parti'nin altında ismi bulunan bağımsız adaya da 10 bin oy çıktı. Teklife göre bağımsız adaylar oy pusulasının en sağında, alt alta yazılacak.

Parti amblemleri renkli olmadığı için seçmenler AK Parti ile Aydınlık TürkiyePartisi'ni (ATP) karıştırdı. Vatandaşlar, isim olarak AK Parti'ye benzeyen ATP'nin amblemi sokak lambasını andırdığı için evet mührünü ATP'nin altına bastı.

SABAH

Etiketler :