Türk Neden Kürtçe Konuştu

Türk Neden Kürtçe Konuştu

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün grup toplantısında tartışmalara yol açan sürpriz Kürtçe konuşmasının altında yatan iddia ne?

Doğrudan "Sessiz Böcek" olarak adlandırdığı AKP adayını hedef alan Türk'ün bu çıkışının 22 Temmuz 2007 seçimlerinde beklenen sonucu elde edemeyen ve Doğu ve Güneydoğu’da oyları düşen DTP için 29 Mart'a yönelik radikal bir açılım olarak yorumlanıyor.

DTP'nin kalesi olarak bilinen Diyarbakır için AKP’nin eski Ticaret odası Başkanı Kudbettin Arzu’yu aday göstermesi de ‘’Osman Baydemir’in karşısında koltuğu zorlayacak bir isim’’ olarak niteleniyor. DTP, Diyarbakır seçimini alacağına kesin gözü ile bakıyor ancak oyların düşmesinden tedirgin oluyor.

OY DENGESİ DEĞİŞİYOR
Bölgede 1999 seçimleri ile birlikte Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) tek parti konumundaydı. HADEP 1999 yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir dahil, Ağrı, Batman, Bingöl, Hakkari, Siirt ve Van belediye başkanlıklarını kazandı. 2004 yerel seçimlerinde ise Diyarbakır, Batman, Şırnak, Hakkari ve Tunceli illerinde belediye başkanlıklarını kazanan DTP oldu. Ama 1999’a göre ciddi oy kayıplarına uğradı.

22 Temmuz 2007’de ise DTP, Doğu ve Güneydoğu’nun tek partisi olmaktan çıktı. Diyarbakır il genelinde 2002'de 67 bin oy alan AKP, 22 Temmuz’da oyunu 189 bine yükseltti. DTP'nin oyu ise, 236 binden, 199 bine düştü. 22 Temmuz seçimlerinde DTP, Diyarbakır'da gösterdiği 4 bağımsız milletvekilini de TBMM'ye gönderdi, ancak, 2002 seçimlerine katılan DEHAP'a göre 40 bin oy kaybetti. AKP 2007’de Diyarbakır'ın 13 ilçesinden, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Hani, Ergani, Eğil ve Kulp’ta birinci parti oldu. DTP'li Belediyeler Dicle ile Ergani'de de 2007 seçiminde AKP öne geçti.

SESSİZ BÖCEK
Bu sonuçların ardından AKP Diyarbakır’da Büyükşehir için sevilen bir aday çıkardı ve bu şehre asılmaya başladı. Diyarbakır milletvekili Kudbettin Arzu, TBMM'de AKP’li Ali Er ile birlikte seçmenleri tarafından en çok ziyaret edilen milletvekillerinden biri olarak tanınıyor. Kudbettin Arzu'nun amcasının oğlu Vecdi Arzu da Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde 20 yıldır Belediye başkanlığı yapıyor. Kudbettin Arzu'nun mensup olduğu Hacıhamit aşiretinin Diyarbakır ve çevresinde çok sayıda üyesi bulunuyor.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de grupta yaptığı Kürtçe konuşmada direk olarak Arzu’yu hedef aldı ve ‘’Erdoğan birkaç gün önce Diyarbakır’daydı. Yanında Kutbettin Arzu da vardı. Arzu için (Atom Karınca) dedi. Acaba ne yapmış Kürtler için. Bir kez yemin etmek için kürsüye çıktı. Nasıl atom karınca oluyor. Bana göre sessiz böcektir” dedi.

DEPREM OLUR
Ankara kulislerinde, DTP’nin 29 Mart’ta Diyarbakır’ı kaybetmesinin parti içinde depreme yol açacağı ve Genel Başkan Türk’ün de koltuğunun gideceği konuşuluyor. Bu durumda daha önce adı gündeme gelen Pınar Selek ya da Hatip Dicle’nin eş başkanlığında ‘’Şahinler’’ grubunun yönetime geleceği vurgulanıyor. İmralı’da hükümlü bulunan Abdullah Öcalan daha önce de bu iki ismi gündeme getirmiş ve Mısır çarşısı bomba olayından beraat eden Selek için ‘’Yeni Behice Boran’’ demişti.

PKK davasından hapis yatan Nurettin Demirtaş’ın, sahte çürük raporu ile asker kaçağı olduğunun belirlenmesi sonrası tutuklanmasının ardından göreve gelen Genel Ahmet Türk, başından itibaren Öcalan tarafından benimsenmedi. Şahin isim Demirtaş giderken, ılımlı eş başkan Aysel Tuğluk da tasfiye edilip yerine şahin isim Emine Ayna getirildi. Ayna’nın da Türk ile görüş ayrılıkları bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı