Kurtulmuş'tan iki sandık önerisi

Kurtulmuş'tan iki sandık önerisi

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin acil bir anayasal reform sürecine girmesi gerektiğini belirtti.

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin acil bir anayasal reform sürecine girmesi gerektiğini belirterek, ''Sayın Başbakana sesleniyorum; 2011 seçimlerinde milletin önüne iki sandık birden koyun.

Birisinde milletvekili seçimi, diğerinde de anayasa meclisi için oy kullanılsın'' dedi.
Kurtulmuş, Adana'da partisinin il teşkilatı tarafından Sürmeli Otel'de düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, HAS Parti'nin, Türkiye siyasetinde yeni bir soluk olarak ortaya çıktığının kurulduğu günden beri görüldüğünü söyledi.
 
Bundan sonra, basit, sıradan, çözüm getirmeyen, kamplaştıran siyaset dili olmayacağını belirten Kurtulmuş, ''Bu tür siyaset Türkiye'de varlığını sürdüremeyecektir'' dedi.
Anayasa değişikliği konusuna değinen Kurtulmuş şunları kaydetti:
''Adana'dan Sayın Başbakana sesleniyorum; 2011 seçimlerinde milletin önüne iki sandık birden koyun. Birisinde milletvekili seçimi için, diğerinde de anayasa meclisi için oy kullanılsın. Millet doğrudan kendi seçtiği anayasa meclisi temsilcileri vasıtasıyla anayasasını yapsın. Artık Türkiye'nin yeni bir anayasal reform talebi taca atılamaz, vakit geçirilemez ve Türkiye'ye zaman kaybettirilemez. Türkiye acil bir anayasal reform sürecine girmelidir.''
 
 
KURTULMUŞ; “BAŞBAKAN İKİ YIL SONRA BİZİM TEZİMİZE GELMİŞTİR”
 
Anayasa tartışmalarında biz hep, anayasanın halk tarafından yapılması gerektiğini dile getirdik.
"Herkesin hatırlayacağı gibi bir işadamları toplantısında Sayın Başbakan bizim konuşmamızı dinledikten sonra 'Olur mu öyle şey ' hatta 'Numan Bey kardeşim bu iş böyle olmaz. Anayasayı parlamento yapacak' demişti. Ancak sevinerek görüyorum ki; Sayın Başbakan 'Anayasayı anayasacılar değil, millet yapacak' diyerek bizim tezimize iki yıl sonra gelmiştir" dedi.
 
HAS Parti'nin 3 temel özelliği bakımından siyasette öne çıktığını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:
 
''Bunlardan bir tanesi oluşmuştur. Türkiye'de siyasetin sadece karşısındakine hakaret etmek olarak algılandığı, biz ve onlar, bizden olanlar, yandaş olanlar ve karşıtları olarak her konuda kamplaşmanın kutuplaştırmanın, kavganın, hakaretin, karşı tarafı aşağılamanın anlaşıldığı bir siyasetin icra edildiği Türkiye'de, siyaseti yol gösteren bütünleştiren derleyen ve toparlayan bir üslupla yapmak mecburiyeti vardır. HAS Parti bu anlamda üslubuyla Türkiye'de farklılaşmaktadır. Şunu buradan ifade etmek istiyorum. Biz Türkiye'de hiçbir siyasi partiyi bizim düşmanımız olarak görmüyoruz. Bütün siyasi partiler bizim siyasi rakiplerimizdir ve biz sadece siyasi nezaket içerisinde bu rekabeti yapacağız. Hiç kimseyi aşağılayan bir anlayışla siyaset yapmayacağız.''
 
Has Parti lideri Kurtulmuş, daha sonra partiye yeni katılanlara rozetlerini taktı.
 


Etiketler :