Libya'dan 13 yaralı Türkiye'ye getirildi

Libya'dan 13 yaralı Türkiye'ye getirildi

İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı, Libya'daki çatışmalarda yaralanan 13 sivil, tedavi için Türkiye'ye getiridi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından uçakla İstanbul'a getirilen yaralılar, ambulanslarla özel bir hastaneye kaldırıldı.

Gıda ve tıbbı yardım için çatışmaların devam ettiği Libya'da bulunan İHH, çatışmalarda yaralanan Libyalıların Türkiye'ye getirilmesi için çalışma başlattı. İlk olarak yaralı 13 Libyalı, tedavi edilmek üzere Mısır üzerinden uçakla İstanbul'a getirildi. Atatürk Havalimanı'na saat 06.00'da inen uçaktan alınan yaralılara biri Libyalı 3 doktor ile 3 sağlık teknisyeni eşlik etti. Yaralılar havalimanında ambulanslara konularak özel bir hastaneye nakledildi.

İstanbul'a getirilen Libyalılar, yardımlarından dolayı Türkiye ve Türk halkına minnettar olduklarını dile getirdi. Libyalı yaralılar, çatışmaların devam ettiği bölgede insanların çok zor durumda olduğunu ve acil yardım beklediklerini söyledi.  

İHH Başkanvekili Yaşar Kutluay da ciddi çatışmaların yaşandığı Libya'da çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu belirtti. Kutluay, bölgede özellikle tıbbi malzeme, çocuk maması, çocuk bezi ve gıda malzemesi sıkıntısı yaşandığını ifade etti. Libyalıların Türkiye'yi arkasında görmek istediğini anlatan Yaşar Kutluay, bu bakımdan yaralıların Türkiye'ye getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Kutluay, yardım malzemesi taşıyan bir geminin daha bölgeye gönderileceğini ve aynı gemi ile 100 yaralının daha tedavi için Türkiye'ye getirileceğini kaydetti.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :