Lisanslı olanların emekli maaşı %25 artıyor

Lisanslı olanların emekli maaşı %25 artıyor

Lise ve önlisans mezunu hemşirelerin ek göstergesi ve ek göstergeye göre belli edilen özel hizmet tazminatı oranları çok farklıdır.

ALİ TEZEL YAZDI
GAZETE HABERTURK- HT EKONOMİ

Ali Bey, şu an hemşireyim ve 2 yıllık önlisans mezunuyum. Şimdi de lisans tamamlama imkânı çıktı ve bunun için yaklaşık 3500 lira istiyorlar. Bu parayı ödeyip lisansı tamamlamam emekli aylığımı çok artırır mı, buna değer mi?

Bu arada şu an 1’inci derecedeyim ve dilekçe versem emekli olabilecek durumdayım. İsmi saklı Sayın okurum, eski adıyla TC Emekli Sandığı, yeni adıyla SGK’nın Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi sizi emekli edecek. Emekli aylığınız da 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanunu gereğince hesaplanacak.

Emekli aylığınızın formülü de: EKEK X ABO’dur. EKEK, yani emekli keseneğine esas kazancın beş kriteri vardır.
1- Gösterge aylığı,
2- Ek gösterge aylığı,
3- Kıdem aylığı,
4- Taban aylığı,
5- Özel hizmet tazminatının belli bir oranı.

Formüldeki ABO, yani aylık bağlama oranı da çalışma yılınızın 50 rakamıyla toplanması ile belli edilecek.

ÖN LİSANSMEZUNU EMEKLİ AYLIĞI
Siz şu an hemşire kadrosunda önlisans mezunusunuz. Bu durumda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince 1 derecenin ek göstergesi 2200’dür. Sürenizi yazmamışsınız ama sizi 25 yıl memuriyet yapmış gibi varsaydığımda önlisans mezunu olarak aşağıda detayları göründüğü gibi 1031.30 lira emekli aylığı alırsınız. Bu arada da ikramiye olarak 25 yıl için 25 x 1322.19= 33.055 lira SGK size öder.

LİSANS MEZUNU OLURSANIZ AYLIĞINIZ
Şayet, lisansı bitirirseniz Sağlık Bakanlığı sizin ek göstergenizi 3000’e çıkaracak, bu çıkış sebebiyle ileride alacağınız emekli aylığı fazla olacaktır ama lisans kadrosundan sonra 2 yıl daha çalışmanız halinde aşağıdaki gibi 1207.68 lira emekli aylığını alabilirsiniz. Bu arada 25 yıl için ikramiyeniz de 1548.32 x 25 = 38.708 lira olur.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.