Livni Zaferini İlan etti

Livni Zaferini İlan etti

İsrail'de dün yapılan genel seçimlerde iktidardaki Kadima partisinin lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de zaferini ilan etti.

İsrail'de dün yapılan genel seçimlerde iktidardaki Kadima partisinin lideri Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de zaferini ilan etti.

İsrail Merkez Seçim Komisyonu, oyların şu ana kadar yüzde 27'sinin sayıldığı, Kadima partisinin 120 sandalyeli parlamentoda 27 milletvekilliğiyle birinci parti olduğunu açıklamıştı. Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu da gece yarısından sonra yaptığı konuşmada zaferini ilan etmişti.


İsrail halkının Kadima'yı seçtiğini söyleyen Livni, gelecek hükümeti kendi partisinin liderliğinde kuracaklarını belirterek, Netanyahu'ya Kadima liderliğindeki ulusal birlik hükümetine katılması çağrısında bulundu.

Kısmi sonuçlara göre Kadima partisi önde olmasına rağmen, sağ kanat partilerinin milletvekilliği çoğunluğunun, Netanyahu'ya başbakanlık şansı verebileceği aktarılıyor.

Yoğun yağış ve sert rüzgarlara rağmen ilk saatlerdeki oy verme oranı, 2006 seçimlerindekinden daha yüksek oldu. Sandıkların kapanmasından sonra yayınlanmaya başlayan sandık çıkış anketleri Kadima'nın genel merkezinde partililerin coşkulu kutlamalarıyla karşılandı.

Sandık çıkış anketlerine rağmen Likud da zaferini ilan etti. Likud adaylarından Gilad Erdan, ''Binyamin Netanyahu'nun yeni başbakan olacağından eminim. Çünkü sonuçlar, sağ partilerin parlamentoda daha büyük bir bloğu oluşturacaklarını ortaya koyuyor'' diye konuştu.

İsrail, oy verme işlemi boyunca Batı Şeria'ya tüm giriş çıkışları yasakladı.