Lufthansalı müdürden 3. Havalimanı'na övgü

Lufthansalı müdürden 3. Havalimanı'na övgü

Türkiye'yi dünya ligine çıkaracak İstanbul'un 3. havalimanından çekinen Alman Lufthansa, ticari kaygılarla 'U' dönüşü yaptı. Müşteri kaybedeceği için projeye karşı çıkan Alman şirket, Atatürk Havalimanı'nda büyümeye imkanı kalmayınca söylemini değiştirdi.

Lufthansa Havayolları Türkiye, İran ve Irak Genel Müdürü Stefan Löcherbach, "Atatürk Havalimanı, Avrupa ile rekabet içerisinde ama çok dolu. Yeni havalimanıyla yolcularımıza daha iyi hizmet sunacağımızı düşünüyorum" dedi.

Yeni havalimanı sayesinde Türkiye'de büyüme imkanları olacağını anlatan Löcherbach, bu kapsamda ödeyecekleri havaalanı vergileri gibi birçok masrafın daha azalacağını ümit ettiklerini kaydetti. "Havalimanı yapıldığında daha fazla uçuş olacak ve merkez oluşturma konusunda daha da güçlenmiş olacağız" diyen Löcherbach, şirket olarak THY ile işbirliklerinin çok iyi olduğunu belirtti.

''İSTANBUL'UN BÖYLE BİR ALANA İHTİYACI VAR''

Löcherbach, 3. Havalimanı’nın yapılmasından dolayı sevindiklerini belirterek,  İstanbul’un böyle büyük bir alana ihtiyacının olduğunu söyledi. Yeni havalimanı sayesinde, Türkiye’de büyüme imkanlarının olacağından sevinç duyduklarını dile getiren Löcherbach, bu kapsamda ödeyecekleri havaalanı  vergileri gibi birçok masrafın daha azalacağını ümit ettiklerini kaydetti.

''TÜRKİYE KONUM AÇISINDAN ÇOK ÇEKİCİ''

Löcherbach, şu anda Avrupa’da en büyük havalimanlarının sırasıyla Londra, Paris ve Frankfurt olduğunu belirterek,  şöyle konuştu: “Türkiye konum açısından çok çekici, hem Doğu’dan Batı’ya veya Kuzey’den Güney’e gidebilirsiniz. Bu nedenle Türkiye’nin bu konuda avantajlı olduğuna inanıyorum. Bugün zaten THY de bu konumdan yararlanıyor ve büyük bir merkez oluşturmuş durumda. Atatürk Havalimanı da bu merkez pozisyonunu oluşturmuş durumda.

''DAHA FAZLA UÇUŞ OLACAK''

Yeni havalimanı yapıldığında daha fazla uçuş olacak ve merkez oluşturma konusunda daha da güçlenmiş olacağız. Gelecekte “havalimanı ve havayolu” ikilisinin birlikte rekabet oluşturacağını düşünüyorum. 3. Havaliman’ıyla İstanbul, Avrupa’daki diğer merkezlerle rekabet içine girmiş  olacak. Aslında şu anda da Atatürk Havalimanı, Avrupa ile rekabet içerisinde ama  doluluk çok fazla. Sistem bazen iyi yürümüyor, pasaport işlemleri yoğun oluyor.  Yeni havalimanıyla yolcularımıza tüm hizmetleri daha iyi sunacağımızı  düşünüyorum.”

''5 YILDIZLI HİZMET SUNMAK İSTİYORUZ''

Stefan Löcherbach, “En iyi servisi sunmak istiyoruz. 5 yıldızlı hizmet sunmak istiyoruz. Yolcu kolay bir check-in yapacak, hemen pasaporttan geçecek. Havalimanına geldiği andan itibaren çok iyi servisle uçağa ulaşacak” dedi.

Yolcularının THY’nin altyapısından yararlandığını kaydeden Löcherbach, “3. Havalimanı tamamlandığında Türkiye havayolu taşımacılığında Avrupa ülkeleriyle rekabet edecek. Aslında bugün de rekabet var ama o zaman Avrupa’daki havayolları şirketleri için bu daha da zor olacak” değerlendirmesinde bulundu.

''THY DE BUNU BİZİMLE YAPAR MI YAPMAZ MI KARAR VERECEK''

Stefan Löcherbach, THY ile işbirliklerinin çok iyi olduğunu belirterek, ikili anlaşmalarda bir takım değişiklikler yaptıklarını ifade etti. Bunların ticari değişiklikler olduğunu, günlük akışa etkisinin olmadığını belirten Löcherbach, şöyle konuştu: “Daha önce olduğu gibi şu anda da birlikte çok çok iyi bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle ortaklığımız olan SunExpress çok başarılı yürüyor. Yeni  bir düşüncemiz, yeni bir oluşum var. THY’nin ve Lufthansa’nın ortaklığı olan SunExpress ile olan çalışmayı biraz daha geliştirebilir miyiz düşüncesindeyiz. SunExpress Lufthansa için bir platform olabilir. Bizim için turistik için oktalara uçabilecek bir yeni oluşum için bir platform olabilir SunExpress. Şu anda bunun üzerinde çalışıyoruz ve proje bittiğinde THY’ye sunacağız. THY de bunu bizimle yapar mı? Yapmaz mı? Karar verecek. Burada amaç uzun mesafeli turistik  uçuşlar.

''THY İLE HİÇ BİR SORUNUMUZ YOK YENİ  PLANLAR İÇİNDEYİZ''

Tamamen uzun mesafeli Las Vegas, Maldivler, Seyşeller gibi turistik yerler. Bizim THY ile hiçbir sorunumuz yok. Onlarla yeni planlar içerisindeyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.