Maaşlar en hızlı Türkiye'de arttı

Maaşlar en hızlı Türkiye'de arttı

Büyüme ve işsizlikteki olumlu rakamlar çalışanların ücretlerine de yansıdı Saat başı nominal ücret artışında Türkiye yüzde 10.3 ile Avrupa ülkelerine fark attı.

Ekonomik krizdeki Yunanistan'da ise maaşlar geçen yıla göre yüzde 7.6 azaldı Azalan işsizlik rakamları ve artan istihdam talebi maaşlara da yansımaya başladı. Türkiye, Avrupa'da saat başına nominal ücret artışında ilk sıraya oturdu. Bu dönemde Türkiye'de saat başına nominal işgücü maliyet artışı yüzde 10.3 olurken, aynı oran Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 2, Euro Bölgesi'nde ise yüzde 1.6 oldu. Sabah'taki habere göre, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) yaptığı araştırmada geçen yılın son çeyreğinde sanayide en yüksek işgücü maliyeti artışının Türkiye'de olduğu bildirildi. TİSK'in, AB ülkelerinde 2010'un 4'üncü çeyreği için yaptığı araştırmada AB'de çalışılan saat başına nominal işgücü maliyeti, 2010 yılının 4'üncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında arttı. Euro Bölgesi'nde ise işgücü maliyet artışı yüzde 1.6 olarak gerçekleşti.

İKİNCİ BULGARİSTAN Avrupa Birliği içinde en yüksek işgücü maliyet artışı yüzde 7.6 ile Bulgaristan'da kaydedilirken, bu oran Çek Cumhuriyeti'nde yüzde 4.2, Danimarka'da yüzde 3.2, Almanya'da ise yüzde 1.5 şeklinde belirlendi. Aynı dönemde AB üyesi ülkelerden İrlanda'da saat başına nominal işgücü maliyetinde yüzde 1.2, Macaristan'da yüzde 2.3, Yunanistan'da ise yüzde 6.5 oranında düşüş meydana geldi. Aynı dönemde Türkiye'de ise çalışılan saat başına nominal işgücü maliyet artışı ise yüzde 10.3 oldu.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :