Mahkeme iddiaları inandırıcı bulmadı

Mahkeme iddiaları inandırıcı bulmadı

Associated Press ajansı, tecavüz ve cinsel saldırı suçlarından yargılanmakta olan eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın kefaletsiz serbest bırakılacağını duyurdu.

Soruşturmaya yakın bir kaynak, Associated Press'e yaptığı açıklamada, Manhattan bölge savcısının, Strauss-Kahn'ı kefaletsiz serbest bırakmayı kabul edeceğini bildirdi.

Strauss-Kahn'ın kefaletsiz serbest bırakılacağı haberi, eski IMF Başkanı hakkındaki tecavüz ve cinsel saldırı suçlamalarının sanılandan daha az ciddi olabileceğine işaret ediyor. Soruşturmayı yürüten yetkililerin, tecavüz girişimi kurbanının geçmişiyle ilgili birçok konuda yalan söylediğini düşünüyor.

AP de başkanın kelafeltsiz olarak serbest bırakılacağını duyurmuştu.

Eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, daha önce 1 milyon dolar kefaletle ev hapsinde tutulmak üzere serbest bırakılmıştı.

STRAUSS-KAHN ÖZGÜR, ANCAK PASAPORTUNU GERİ ALAMADI

Hakkında cinsel taciz suçlamasında bulunulan IMF'nin eski başkanı Dominique Strauss-Kahn, ev hapsinden kurtuldu ancak pasaportunu geri alamadı.

Hakim, eşiyle birlikte mahkeme salonuna gelen eski başkan hakkındaki suçlamaların düşmediğini hatırlattı. Manhattan'daki mahkemedeki duruşma 10 dakika kadar sürerken, eski başkan eşi Anne Sinclair ile gülerek mahkeme salonundan ayrıldı.

Staurss-Kahn'ın karar sonrasında açıklamada bulunan avukatı, müvekkilinin aklanacağını belirtirken, tacize uğradığını söyleyen otel görevlisinin avukatı ise müvekkilinin suçlamasında tek bir kelimeyi bile değiştirmediğini açıkladı.

Otel görevlisi kadının avukatı, ellerinde ''somut kanıtlar'' bulunduğunu da ifade etti.

-SAVCI: ''OTEL ÇALIŞANI, TAHKİKAT JÜRİSİNE YALAN SÖYLEDİĞİNİ KABUL ETTİ''

New York Savcısı, eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın tacizde bulunduğunu iddia eden otel çalışanının, tahkikat jürisine yalan söylediğini kabul ettiğini bildirdi.

Otel görevlisi kadının avukatı Kenneth Thomson da müvekkilinin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı iddiasının ''yalan olduğu'' söyledi.

Kenneth Thomson, Strauss-Kahn'ın ev hapsinin kaldırılmasına karar verilmesinin ardından müvekkilinin olanları bütün dünyaya anlatmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Öte yandan, Strauss-Kahn'ı tecavüz ve cinsel saldırıyla suçlayan otel çalışanının, sözde saldırıdan sonra olanlar hakkında tahkikat jürisine yalan söylediğini kabul ettiği bildirildi.

New York Savcısı, otel çalışanının saldırı hakkında tahkikat jürisine yalan söylediğini, jüriye anlattığının aksine olaydan sonra başka bir odayı temizlediğini söyledi.

Savcı, davacı tarafın taciz konusunda şikayetinde geç kaldığını da belirtti.

Bu arada, Fransız Sosyalistler de Strauss-Kahn'ın ev hapsinden kurtulmasından sonra ''rahat bir nefes'' aldı.

Sosyalist Parti sözcüsü Benoit Hamon, ''Bugünün en önemli olayı, savcının şikayette bulunan kişiyle ilgili ciddi bir şüphesi bulunduğunun ortaya çıkmış olmasıdır'' dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.