Mahkemeye polis zoruyla getirilecekler

Mahkemeye polis zoruyla getirilecekler

12 Eylül askeri darbesini gerçekleştiren Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya, 4 Nisan’da hakim karşısına çıkacak.

Yurt dışı yasağı gelen Evren ve Şahinkaya, mazeretsiz olarak duruşmaya gelmemeleri halinde zorla getirilecek
 

 
12 Eylül darbecileri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın iddianame üzerindeki incelemesini tamamlayarak kabul eden özel yetkili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, “mahkemeye hazırlık tutanağını” hazırladı ve duruşma gününü belirledi. Tutanağa göre darbeyi gerçekleştiren komutanlardan hayatta olan dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 4 Nisan saat 9.30’da yapılmasına karar verdi. Duruşmaya ara vermeksizin izleyen günlerde de devam edilebilecek. Mahkeme heyetince, darbe suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak olan Evren ve Şahinkaya’nın, savunmalarının mahkemede alınmasına ve mazeretsiz duruşmaya gelmedikleri taktirde zorla getirilmelerine karar verildi. Ayrıca Evren ve Şahinkaya için “yurtdışına çıkış yasağı” konuldu.

CHP’den yargı paketine ‘yapboz’ benzetmesi

CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, CHP’li Rıza Türmen’le birlikte basın toplantısı düzenledi, 3. Yargı Paketi’ni değerlendirdi. Tarhan, “Birtakım yasaları yapboz değiştirmekle yargı reformu falan yapamazsınız” dedi. Türmen ise şöyle konuştu: “Açıklanan paket yargı reformu bakımından yetersiz bir pakettir. Yargı süresini kısaltmakla adil yargılamayı sağlayamazsınız.

‘Gül’ün bırakmasını talep edeceğiz ‘

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi dün öğrencilere buluştu. “Cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıldır” demenin Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydeden Hamzaçebi, “Değişiklik böyle gerçekleşirse Gül’e 28 Ağustos 2012’de görevi bırakması için çağrıda bulunacağız. Uzatılmış bir 2 yıl Sayın Gül’ü tartışılır konuma getirecektir” dedi.

İşkence raporları istendi

Darbe döneminde sistematik işkence yapıldığı ve Evren’in işkencelerden haberdar olduğu belirtilmişti. Ancak suç tarihinde yürürlükte olan eski TCK hükümleri nedeniyle iki sanık hakkında darbe suçunun yanı sıra işkence suçundan ayrı bir ceza istenmiyor. Ancak tensip tutanağında ilgili kurumlardan işkence iddialarıyla ilgili belge ve kağıtların mahkemeye gönderilmesi isteniyor. Tutanakta şu kurumlardan bilgi ve belge göndermesi istendi:

- MİT, Adalet Bakanlığı, Jandarma ve Kara kuvvetleri Komutanlığı’ndan 12 Eylül askeri darbesi sonrasında başta Mamak Askeri Cezaevi olmak üzere cezaevlerinde yapılan işkencelerle ilgili olarak kurum içerisinde bulunan bilgi, belge ve özellikle görüntü kayıtları.

- Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, komutanlığın arşivinde olduğu iddia edilen, cezaevinde işkence görenlerin durumlarının tespiti için düzenlenen sağlık fişlerini ve konu hakkındaki belgeler.

- MİT, Emniyet, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 1 Mayıs 1977, 1978 Sivas, 1978 Kahramanmaraş, 1980 Çorum olayları ile ilgili belgeler ve raporlar.

- Milli Savunma Bakanlığı’ndan da 1980’de yapıldığı belirtilen “Fatsa Operasyonu” ile ilgili bilgiler.

- HSYK, YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı gibi kurumlardan, herhangi bir yargı kararı olmadan işten çıkarılan kişiler varsa bunların sayılarının tespit edilmesi ve bildirilmesi.

- Milli Savunma Bakanlığı’ndan 12 Eylül darbesinin planlayıcılarından ve kısa bir süre önce hayatını kaybeden Orgeneral Haydar Saltık’ın kimlik bilgileri.

- Genelkurmay Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e teslim edilen uyarı mektubunun onaylı bir sureti.

- Genelkurmay Başkanlığı’ndan darbe öncesinde komutanların kendi aralarında yaptıkları toplantıların tutanakları, darbe öncesinde hazırlandığı iddia edilen “Bayrak Harekat Direktifinin” onaylı sureti ve darbe ile ilgili planlar.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.