Maocular, THKP-C’liler TSK’ya Nasıl Sızdı?

Maocular, THKP-C’liler TSK’ya Nasıl Sızdı?

Genelkurmay, Maocuların TSK'ya nasıl sızdığı anlatmak ve askeri öğrenciler uyarmak için "Ders Alalım" kitabı çıkardı. Ancak o kitapta da adı geçen THKP-C'li Ziya Güler'i generalliğe yükseltti...

Taraf Gazetesi geçtiğimiz günlerde Mehmet Baransu imzalı “Yoldaş General” manşetiyle çıkmıştı.

O manşette Balyoz sanığı Hava Korg. Ziya Güler’in 1972 yılında THKP-C davasından yargılandığı ve TBKP Politbürosu’na yazı yazdığı MİT raporlarıyla belgelenmişti.

Daha sonra Korg. Ziya Güler’in isminin, 1980 öncesi Genelkurmay tarafından yayınlanan ve TSK içindeki illegeal Marksist-Leninst yapılanmayı deşifre ettiği “Ders Alalım” adlı bir kitapta da yer aldığı ortaya çıktı.

Kitapta TSK içindeki gizli komünist yapılanmaya örnek verilirken, Ziya Güler’in örgütlenme çalışmaları THKP-C üyesi olarak sorgulanan Hava Harp Okulu öğrencisi Çetin Tunç’un ifadesinde yer alıyor. Tunç, Güler ile birlikte yürüttükleri örgütsel çalışmaları detaylarıyla anlatıyor.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından basılan “Ders Alalım” adlı kitap, altı bölümden oluşuyor.

Kitabın ilk bölümü “Önsöz”.

"DERS ALALIM" KİTABI NEDEN BASILDI?

Önsözde kitabın basımına neden ihtiyaç duyulduğu şöyle anlatılıyor:

“Genelkurmay Başkanlığı’nca bu kitabın yayınlanmasından maksat 12 Mart Muhtırası’ndan sonra, 26 Nisan 1971 tarihinde ilan edilen sıkıyönetim uygulamaları sırasında memleketimizde meydana çıkarılan Marksist-Leninist ve Maoist yeraltı örgütlerinin TSK bünyesine nasıl sızdığını ve bu örgütlerin genç subay ve astsubaylarla askeri öğrencileri nasıl ele alarak kendi ideolojilerine hizmet ettirmek istediklerini Silahlı Kuvvetler mensuplarına bütün açıklığı ile anlatmaktadır.

Peki Genelkurmay’ın “Ders Alalım” kitabından gerekli dersler alınmış mı?

Malalesef gerekli dersler alınmamış.

İşte o kitaptan bazı bölümler;

Hava- Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki sol örgütlenmeler ile tutuklanan askerlerden bazılarının ifadeleri ayrıntılı olarak kitapta yer alıyor. Korgeneral Ziya Güler’in ismi de yakalanan öğrencilerden Çetin Tunç’un ifadelerinde yer alıyor.

Tunç, okulda nasıl örgütlendiklerini, okul dışındaki çalışmalarını okuldan arkadaşı olan Ziya Güler’in örgüt içerisindeki konumunu ayrıntılarıyla anlatıyor. Tunç’un ifadelerinde Ziya Güler şöyle yer alıyor:

“....Örgütümüz adına ev tutulduğunu biliyorum. Hatta bir aralık ev tutmak için örgüt üyesi arkadaşlardan para da toplanmıştı. Yeni kapı sahil yolundaki çay bahçelerinden DAR VAKİT’e giderdim. Bir defasında CEVAT TAŞIRAN’ın yanında NAKİ TOLUNAY, ZİYA GÜLER, MUSTAFA ÇAKIR, CİHAT SEVİM, MUHTEREM BAHÇECİ, SEZAİ YAVAŞ ve KEMAL ÖZKAN’ın da bulunduğunu görmüştüm, guruba sonradan gelen KAMİL YÜKSEL de katıldı. Burada CEVAT TAŞIRAN örgütsel faaliyetlerimiz ve eğitim çalışmalarımız üzerinde eleştiriler yaptı...”

“... SAFFET ALP’in Kızıldere köyünde Güvenlik Kuvvetleri ile yaptıkları çatışma sonunda ölmesi olayından sonra bizim Hava Harp Okulu içerisinde oluşturduğumuz illegal Marksist Leninist örgütün Türkiye Halk Kurtuluş Partisi ve Cephesi bünyesinde olduğunu öğrenmiş bulundum.

GENELKURMAY’IN “ DERS ALALIM” KİTABINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

kitap.jpg

dersalalim_kitap1.jpg

dersalalim_kitap2.jpg

dersalalim_kitap3.jpg

dersalalim_kitap4.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.