Mavi Marmara'nın yolcuları Adli Tıp'ta

Mavi Marmara'nın yolcuları Adli Tıp'ta

Savcılık, Mavi Marmara’nın 300 yolcusunu Adli Tıp’a yolladı...

İsrail’in Mavi Marmara gemisine yaptığı baskınla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen soruşturmada, Adli Tıp Kurumu’ndan gemideki tüm yolcuların ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığına ilişkin kesin rapor istendiği ortaya çıktı. Başsavcılığın talebi nedeniyle Adli Tıp Kurumu 300’ü aşkın Mavi Marmara mağduru üzerinde 2 aydır “post travmatik stres bozukluğu”muayenesi yapıyor. Adli Tıp uzmanları, nisan ayından itibaren günde 20 kişiye, 31Mayıs 2010’da Mavi Marmara’ya yapılan İsrail baskını nedeniyle ruh sağlıklarının bozulup bozulmadığı, post travmatik stres bozukluğu olup olmadığı muayenesi yapıyor.

ZARAR TESPİT EDİLİYOR
Mavi Marmara mağdurları için bir psikiyatrist ve bir uzman görevlendirilirken, bu ay içindemuayenelerin tamamlanması bekleniyor. Şimdiye kadarmuayene edilenlere verilen raporların içerikleri hakkında ise bir açıklama yapılmadı. Raporlar tamamlandıktan sonra, soruşturmayı yürüten İstanbul Başsavcılığı’na gönderilecek. Bu raporlar gemide yaşamını yitiren 9 kişinin yanı sıra hayatta kalan ya da yaralı kurtulan aktivist yolcularınmağduriyetinin ağırlığını ortaya koymak için istendi.

300’Ü AŞKIN KİŞİYE KONTROL
Adli Tıp Kurumu’nun vereceği raporlarla, 300’ü aşkın kişinin İsrail askerlerinin yaptığı baskın nedeniyle “yaşamlarını etkileyecek derecede ruhsal bozukluk tespiti” yapılırsa, mağduriyetin ağırlığı ve hazırlanacak iddianamede istenilecek ceza oranı da artacak. Adalet Bakanlığı bu iddianame üzerinden İsrail devleti ve sorumlular hakkında yargılama talep ederken soruşturma dosyasındaki argümanlar çok daha güçlü olacak.

SAVCILIK RAPORLARI BEKLİYOR
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri mitinginde Mavi Marmara baskınıyla ilgili Adalet Bakanlığı’nın yargılama talebinde bulunup bulunmadığını sormuştu. Adalet Bakanlığı bunun için başsavcılığın yürüttüğü soruşturmanın tamamlanamasının beklendiğini açıklamıştı. 300’ü aşkın Mavi Marmara yolcusundan 19 kişinin dosyası tamamlanıp savcılığa gönderildi. 120 kişinin raporu ise imza aşamasında. Geriye kalanların ise muayeneleri için Adli Tıp Kurumu’na gelmeleri bekleniyor. Otopsi raporları ve ilkmuayenede elde edilen fiziksel raporlarının ise tamamlandığı bildirildi.

9 TÜRK ÖLMÜŞTÜ
İHH’nin Gazze’ye yardım amacıyla Mavi Marmara gemisiyle çıktığı yolculuk, İsrail askerlerinin 31 Mayıs 2010’da yaptığı operasyonla sonlandı. Baskında gemideki aktivistlerden 9 Türk öldü. İsrail ile Türkiye arasındaki ipleri koparan ve uluslararası platforma taşınan baskın, aylarca dünyanın gündemine kaldı. BM raporunda, İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirmişti.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.