Medya Böyle Manşet Atmıştı

Medya Böyle Manşet Atmıştı

Başbakan Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Peres'e sert çıkışını eleştiren medya, 1996'da Erbakan için bu manşetleri atmıştı...

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki Gazze panelinde ortaya koyduğu tarihi protesto dünyanın ve Türkiye'nin gündemine oturdu.

Oturumu yöneticisi gazetecinin haddini aşan müdahaleleri ve İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'in Gazze'deki katliamı savunuşundaki pervasızlık ile Başbakan Erdoğan'ın bunlara verdiği karşılığın isabeti konusunda tüm dünya hemfikir.

Türk basınının bir kısmı hariç.

Başbakanın tutumunun halkta yarattığı heyecanı görüp "akıntıya karşı kürek çekmeyelim" kurnazlığını gösterenler bile bir "ama" ekleyip Erdoğan'ın tutumundaki yanlışları saymaya başlıyorlar.

Halbuki, basının aynı kalemleri 1996 yılının Ekim ayında başka bir olay hakkında tam tersi görüşler açıklıyor, manşetler atıyorlardı.

Arşive girdik ve bugün Erdoğan'ı Peres'e karşı "çok sert" olmakla suçlayanların, 1996'da dönemin başbakanı Erbakan'ı Kaddafi karşısında "yumuşak" olmakla suçladıklarını ve istifaya davet ettiklerini gördük.

Hürriyet, Milliyet, Cumhuriyet ve o gün Zafer Mutlu yönetimindeki Sabah gazetesi, Erbakan'ı hedef tathtasına oturtmuştu.

1996'DA NE OLMUŞTU?

Başbakan Necmettin Erbakan'ın Libya gezisinin ikinci gününde Libya lideri Muammer Kaddafi ile birlikte ortak basın toplantısı düzenlediler. Libya lideri Kaddafi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geleceğinin "NATO üyesi olmakta, Kürtlere eziyet çektirmekte olmadığını" belirterek "Ortadoğu'daki güneşin altında `Kürt milleti`nin de yerini alması gerektiğini" söyledi. Kaddafi ayrıca, Türkiye'nin uyguladığı dış politikadan "genel olarak memnun olmadıklarını" da belirtmişti. Başbakan Erbakan'ın bu açıklamalara rağmen toplantıya ve gezisine devam etmesi Türkiye'de tartışma yaratmıştı.

İşte, o günlerde atılan manşetlerden ve yayınlanan köşe yazılarında seçtiklerimiz:

(Star)

Kaynak:Haber Kaynağı