Meğer Türkiye Boşuna Kaos Yaşamış!

Meğer Türkiye Boşuna Kaos Yaşamış!

Danıştay saldırısının hemen ardından “Saldırgan ‘Allah’ın askeriyiz’ diye ateş etti” açıklaması yapan Tansel Çölaşan, eski Danıştay Başkanı Birden’in itirafının ardından geri adım attı.

Türkiye’yi kaos ortamına sokup darbeye zemin hazırlamak için yapıldığı ortaya çıkan kanlı Danıştay saldırısının ‘türban için yapıldığı’ iddialarının temel dayanaklarından biri daha bizzat sahibi tarafından yalanlandı. Saldırının ardından Danıştay’ın kapısında gazetecilere “Saldırgan ‘Allah’ın askeriyiz’ diyerek odadan içeri giriyor ve Allahü Ekber diyerek ateş ediyor” diyen dönemin Danıştay Başsavcı Vekili Tansel Çölaşan STAR’a “Saldırının tanığı falan değilim. Saldırganın yakalandığı sırada ‘ben Allah’ın askeriyim’ diye bağırdığını oradaki polislerden duydum” dedi.

Birden Çölaşan’ı yalanladı

Ergenekon davası kapsamında önceki gün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘mağdur tanık’ olarak ifade veren ve Danıştay saldırganı ile arkasındaki isimlerden şekiyetçi olduğunu belirten eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Alparslan Arslan’ın saldırı anında “Allahın askeriyim deyip tekbir getirdiği” iddialarını yalanlamıştı. Birden’in bu ifadesi üzerine STAR, iddiayı ilk gündeme getiren kişi olan Tansel Çölaşan’a saldırı günü yaptığı “Saldırgan, ‘Allah’ın askeriyiz’ diyerek odadan içeri giriyor. Bunlar türban kararından ötürü. Toplumsal mutabakatı bozanlar suçludur. Onlar kendilerini biliyor” açıklamasını sordu.

Görmedim, polislerden duydum

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, tüm Türk basınında ve dünyanın saygın pekçok gazetesinde kendi ağzından yazılan sözler için şöyle konuştu: “Ben hiçbir zaman tekbir getirdi ifadesini kullanmadım. Saldırının tanığı falan değilim. Saldırının olduğu odayı hiç bilmiyorum. Saldırı anında ne yaşandığını bilmiyorum. Olayın tanığı değilim. Saldırı anına ait de hiçbir yerde bilgi vermedim. Olay anına ilişkin bir ifadem yok. Ben sadece olay olup bittikten sonra dışarı çıktığımda, saldırganın yakalandığı sırada ‘Ben Allah’ın askeriyim’ diye bir ifade kullandığını oradaki polislerden duydum. Yoksa bizzat görüp duyduğum bir şey değildi. Saldırı anı değil yani, koridorda yakalanırken. Bu da duyuma dayalı bir bilgi. Orada medya sorunca ben de dedim ki, ‘Vallahi bilmiyorum ‘Allahın askeriyim deyip saldırmış’. Yoksa olayın tanığı değilim, görmedim.” 

5 yıl boyunca hiç kaale almamış

“Beş yıldır saldırganın Allahuekber deyip ateş ettiği iddiası size dayandırılarak kamuoyunda sıklıkla gündeme getiriliyor, neden tekzip etme veya çıkıp işin aslını anlatma gereği duymadınız” şeklindeki soruya Tansel Çölaşan “Bunu medya gündeme getiriyor. Beni bu saldırı ile ilişkilendiren yayınlar da yapıldı. Dava açmadım çünkü kaale almadım. Gerek görmedim. Çünkü ben saldırı anına ilişkin hiç konuşmadım. Bilgim yok. Görmedim çünkü. Bu medyanın yazdığı şey, medya düzeltsin” diye cevap verdi. Tansel Çölaşan “5 yıldır Türkiye’nin konuştuğu bu kadar önemli bir konuyu düzeltme gereği önemsiz bir konu mu ?” şeklindeki sorumuz üzerine ise “konuyu daha fazla uzatmak istemediğini” söyleyerek telefonu kapattı.

Tansel Çölaşan’ın 5 yıl boyunca ‘kaale almayıp yalanlamadığı’, 5 yıl sonra da “Ben duyup görmedim. ‘Allahın askeriyiz’ sözlerini saldırı anında değil polisler yakalanınca söylemiş, polislerden duydum” dediği sözler ülkeyi kaosun eşiğine götürmüştü. Bazı gazeteler ilk gün Çölaşan’ın sözlerini sayfasına taşırken, daha sonra yapılan yayınlar ve bazı siyasilerin açıklamalarına bu sözler temel teşkil etmişti. Çölaşan’ın sözleri nedeniyle saldırıda hayatını kaybeden Mustafa Özbilgin’in cenaze töreinde hükümet üyesi bakanlar saldırıya uğradı, muhafazakar ve başörtülüler uzun süre hedef yapıldı.

Dünya basını da o sözü kullandı

Çölaşan’ın sözleri, saldırıdan bir gün sonra dünyanın pekçok tanınmış gazetesinde de aynen yer almıştı. New York Times, ‘Türban hakimin öldürülmesine neden oldu’ başlığının altına bizzat Çölaşan’ın ağzından “Saldırgan, ‘Allah’ın elçisiyiz, askeriyiz’ diyerek odadan içeri giriyor. Bunlar türban kararından ötürü” sözlerine yer vermişti. Washington Post da “Katil Allah büyüktür, biz Allahın elçileriyiz” sözlerini sayfalarına taşımıştı. Kanada’da yayınlanan Toronto Star “Allah’ın askeri mahkemede ateş açtı” başlığı kullanırken, Kuveyt Times da “Allah’ın askeri olduğunu iddia eden avukat yargıcı öldürdü” demişti.

Star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.