Mehmet Zahid Kotku dualarla anıldı

Mehmet Zahid Kotku dualarla anıldı

Büyük âlim, gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi, doğumlarının 115. hicri yıl dönümünde sevenleri tarafından dualarla anıldı.

İskenderpaşa Camii’nde konuşan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, “Eğitimde bugün ‘aktif metot’ dediğimiz yöntemi Hocaefendi bize 70’li yıllarda öğretiyordu. Öğrettiği her şeyi uygulatıyordu. Kaliteye önem verirdi. ‘Bir kimse ilmiyle amil olursa o kişinin sözü karşıdakine ok gibi saplanır’ derdi. Kendisinin sözleri de ok gibi saplanırdı, tesiri müthiş olurdu. AKRA FM’de her gün dinliyoruz, 70’li yıllardaki tavsiyeleri bugünün insanına yol göstericidir” dedi.

Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi, doğumunun 115. yılı olan, Hicri 1 Safer 1430, Miladi 27 Ocak 2009 Salı günü ikindi namazını müteakip Süleymaniye Camii haziresindeki kabirleri başında, akşam namazını müteakip ise İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla, AKRA FM'de ise 24 saat süren özel yayın akışıyla yâd edildi.

Süleymaniye Camii’nde ikindi namazını kılan cemaat M. Zahid Kotku Hocaefendi’nin kabri başında tekrar bir araya geldi. Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde okunan hatimlerin ve tesbihatın kabulü niyazıyla Nakşi tarlası olarak bilinen Kotku Hocaefendi’nin ve hocalarının kabirleri başında Kur’an okundu, dualar edildi. Hatim duasını Ümraniye Vaizi Mikdat Kutlu yaptı.“REHBERLER ÖNEMLİDİR”

İskenderpaşa Camii’nde ise akşam namazının ardından programa katılanlara yemek ikram edildi. Ardından Kur’an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi. Yatsı namazından sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi’yi anlatan bir konuşma yaptı. Yâd günlerinin “insanın kendine gelmesi”ne vesile olduğunu belirten Prof. Dr. Arslan, “Dünya fanidir. Sıra bir gün bize de gelecek. O gün geldiğinde pişman olmamak için hayattayken Allah’ın rızasını kazanmak, Peygamber Efendimiz Aleyhisselam’ın şefaatine nail olmak için gayret etmeliyiz. Bu yolda rehberler önemlidir. M. Zahid Kotku Hocamız insanlara bu yolda rehber olan bir abideydi” dedi.“ÖĞRETTİĞİNİ UYGULATIRDI”

Kotku Hocaefendi’nin birçok alanda çok farklı bakış açısı geliştirdiğini, farklı uygulamalarla topluma yön verdiğini, ilim ehline büyük önem verdini ifade eden Prof. Dr. Arslan, “Eğitimde bugün ‘aktif metot’ dediğimiz yöntemi Hocamız bize 70’li yıllarda öğretiyordu. Öğrettiği her şeyi uygulatıyordu. Kaliteye önem verirdi. ‘Ne iş yaparsanız yapın ama o işi sağlam öğrenin, şuurlu olun ki, yaptığınız işten insanlara fayda hasıl olsun, insanlar memnun olsun’ diye öğütlerdi. Bir konuyu anlatırken örnekler verirdi. Bu da bir eğitim metodudur. Özellikle gençlere, Sahabelerden örnekler verirdi. Gençlerin, Mus’ab bin Umery, Bilal Habeşi, Selman-ı Farisi, Ebu zer Gıfari gibi sahabeleri davranışlarıyla, mücadeleci ruhlarıyla örnek almasını isterdi. Şimdiki gençlerimiz bu sahabelerin hayatlarını araştırırlarsa ne demek istediğimizi anlayacaklardır” diye konuştu.

“SÖZLERİ OK GİBİ SAPLANIRDI”

“İs yanına giden is kokar / Misk yanına giden misk kokar” deyişini hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, “İlmiyle amel eden takva sahibi âlimlerin yanında, yakınında bulunmak insanın ahlakını güzelleştirir, ilmini artırır. Hocamız bir keresinde bu camide hutbe okurken, ‘Bir kimse ilmiyle amil olursa o kişinin sözü karşıdakine ok gibi saplanır’ demişti. Kendisinin sözleri de ok gibi saplanırdı, tesiri müthiş olurdu. AKRA FM’de her gün dinliyoruz, 70’li yıllardaki tavsiyeleri bugünün insanına yol göstericidir” dedi. Sohbetin ardından okunan hatimlerin ve tesbihatların duasını İskenderpaşa Camii’nde de Ümraniye Vaizi Mikdat Kutlu yaptı.

AKRA FM’DE 24 SAAT YÂD

AKRA FM’de ise merhum Mahmud Es’ad Coşan Rh.A. Hocaefendi’nin sohbetlerinden, ilim adamlarıyla M. Zahid Kotku Hocaefendi’nin hayatı ve fikirleri üzerine yapılan söyleşilere, belgesellerden hatim duasına kadar birçok programı gün boyu AKRA FM’den takip edildi.

Merhum Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi’nin 13 Kasım 1993 tarihinde Avustralya’da yaptığı “Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi ve Tasavvuf”; 25 Ekim 1995 tarihinde Almanya’da yaptığı “M. Zahid Kotku Hocaefendiyi Anlama” konulu sohbeti ile Es’ad Coşan Hocaefendi’nin Başmakaleler-2 adlı eserinden “M. Zahid Kotku Hazretleri İçin Yapılan Güzel Çalışmalar” ile “Sadık İhvanımızın Halis Hizmetleri” adlı makaleleri seslendirilerek yayınlandı.İLİM ADAMLARI HOCAEFENDİ’Yİ ANLATTI

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, AKRA FM’in programcılarından İbrahim Halil Üçer’in konuğu oldu. Prof. Arslan, “MZK Hocaefendi’nin Bakışıyla İnsanı Kamil, İdeal Genç, İnsan Yetiştirmenin Önemi ve Ümmet Bilinci” konusunda bilgilerini radyo dinleyicileriyle paylaştı.

AKRA FM’de ayrıca, yine Halil İbrahim Üçer’in ev sahipliğinde Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa’nın konuk olduğu programda, MZK Hocaefendi’nin hikmet, tefekkür, basiret ve feraset hakkındaki görüşlerinden hareketle “İslam Düşünce Sisteminin Ana Unsurları ve İslam Birliğinin Sağlanmasında Âlimlere Düşen Görevler” konusu irdelendi.

HAKK’IN RAHMETİNE KAVUŞANLAR

AKRA FM yâd gününde, çeşitli zaman ve mekânlarda gerçekleştirilen Mehmed Zahid Kotku Hocaefendi’yi anma programlarında Yusuf Ziya Binatli, Ali Ulvi Kurucu, Raif Cilasun, Selçuk Eraydın, Akif İnan, Yusuf Türer, Yaşar Tunagür ve Sabahaddin Zaim gibi Hakk’ın rahmetine kavuşan önemli şahsiyetlerin hatıraları da yer aldı.

İskenderpaşa Camii’nde yapılan hatim duası da AKRA FM’de yayınlandı.

Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi de doğumlarının 73. yılında, Hicri 13 Safer 1430, Miladi 8 Şubat 2009 Pazar günü ikindi namazını müteakip kabirleri başında, akşam namazını müteakip ise İskenderpaşa Camii’nde özel programlarla ve hatim dualarıyla yâd edilecek.
Bu haber toplam 6558 defa okunmuştur