'Melek'in dramını duyduğum gece uyuyamadım'

'Melek'in dramını duyduğum gece uyuyamadım'

Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Melek Karaaslan'ın dramını duyduğu gün uyuyamadığını ve olaydan çok etkilediğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, doğu ve güneydoğu bölgelerindeki temaslarının ardından bugün özel uçakla Ağrı'ya geldi. Bakan Şahin ve beraberindeki heyet, Ağrı'ya indikten sonra Ağrı Valiliği'ne geçti. Valilik toplantı salonunda aile içi şiddet sonucu hayatını kaybeden Melek Karaaslan'ın ailesinin de katıldığı geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı çıkışı basının sorularını cevaplayan Bakan Şahin, Melek Karaaslan'ın ölümünde herkesin ihmali olduğunu vurguladı.

Melek'in başına gelenlerin tam bir dram olduğunu ifade eden Bakan Şahin, "Yolculuğumuzda Melek kardeşimizin tam bir dram yaşadığını öğrendik. Şimdi biz Melek'in annesi, babası ve kardeşiyle görüştük. Sonuçta biz burada dünyanın en mükemmel hukuki alt yapısını da oluştursak, dünyanın en mükemmel yasalarını da çıkartsak buradaki toplumsal duyarlılığı çok önemsiyorum. Melek kardeşimizin burada üç dört yıldan beri iki aile arasında yaşanan farklı sorunlardan dolayı kurban edilmesi bir zihinsel sorundur. Zihinsel bir sorunla karşı karşıyayız sağlık devrimini gerçekleştirmiş, sosyal devlet olarak gereğini yapmış bir iktidar olarak bugün bunun yaşanmasında aslında en büyük sorunumuzun zihinlerde olduğunu ve kadının yaşam hakkının zihinlerde güçlendirmemiz gerektiğini biliyoruz. Her şeyimiz var hastanemiz var doktorumuz var devlet burada ama devlete haber vermeyen bir zihniyet var. Bunu çok ciddi bir şekilde bir ana olarak bir kadın olarak kınıyorum. Bundan sonra Melek Karaslan'ların olmaması hep beraber bu zihniyetle mücadele etmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

"HERKES ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR"

Melek'in üç dört yıl boyunca yaşadığı dramın kimse tarafından devlete bildirilmediğini söyleyen Bakan Şahin, "Burada zihinsel dönüşüm çok önemli. Taziye çadırında konuşulanlar mahkeme salonunda konuşulmuyor. Herkes üç maymunu oynuyor, herkes birbirinin üzerine atıyor ve bir can gidiyor. Canlar gitmemesi lazım, bu kadar varlığın içinde yokluğu yaşamamamız lazım. Biz bakanlık olarak işin sosyal ve insani boyutunu çok önemsiyoruz. Biz merhamet toplumuyuz, şefkat toplumuyuz diyoruz ama gözümüzün önünde bir canlı yok oluyor ve üç maymunu oynuyoruz. Komşumuz söylemiyor, akrabamız söylemiyor yakın çevre söylemiyor Melek'i yok ediyoruz. Herkesin ben bakan olarak kendini hesaba çekmesi lazım toplumun kendini hesaba çekmesi lazım. Bundan sonra Melek gibi dramların yaşanmaması için Melek'lerin ölmemesi için bizim bu ataerkil sistemi sorgulamamız gerekiyor. Burada çok ciddi bir şekilde canımın yandığını ifade etmek istiyorum. Sonuna kadar da bu olayın takipçisi olacağız." ifadelerini kullandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.