MEMİŞ: SAĞLIKTA ŞİDDET ACİLEN SONA ERMELİ, ERDİRİLMELİ

MEMİŞ: SAĞLIKTA ŞİDDET ACİLEN SONA ERMELİ, ERDİRİLMELİ

Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş: Okmeydanı Devlet Hastanesi’nin acil servisini basan hasta yakınları, acil servisi kullanılamaz hale getirerek, sağlık çalışanlarını da darp etti. Saldırıyı kınıyor, sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diyor, bu saldırıların d

Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş: Okmeydanı Devlet Hastanesi’nin acil servisini basan hasta yakınları, acil servisi kullanılamaz hale getirerek, sağlık çalışanlarını da darp etti. Saldırıyı kınıyor, sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diyor, bu saldırıların da sona ermesini ve erdirilmesini istiyoruz.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık sona ermesi gerektiğini, vatandaşların ve yetkililerin daha duyarlı davranması gerektiğini söyledi.

 

Önceki gün Okmeydanı Devlet Hastanesi’nin acil servisine, bir hastanın yakınları tarafından yapılan saldırıya yönelik bir açıklama yapan Memiş, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için herkesin üzerine düşeni yapması çağrısında bulundu. Vatandaşların sağduyulu davranmasını isteyen Memiş, yetkililerin de sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayacak önlemleri alması gerektiğini kaydetti.

 

Yaşanan bu hadisenin, sağlıkta şiddet konusunu yeniden ele almayı gerektirdiğini ifade eden Metin Memiş, “Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine yönelik tedbirlerin gözden geçirilmesi ve şiddet uygulayanlara yönelik gerçekleştirilecek yasal müeyyidelerin yeniden gözden geçirilmesi bir zorunluluktur.” ifadelerini kullandı.

 

Sağlık çalışanına uygulanan şiddetin, çalışanları mağdur ettiği gibi, vatandaşlara sağlık hizmeti sunulmasını da aksattığını dile getiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bilinçsizce gerçekleştirilen bu menfur saldırıların faillerine hak ettikleri cezanın da verilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun yanı sıra, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayacak tedbirlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini de söyleyen Memiş, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik sundukları önerilerin öneminin bir kez daha acı bir şekilde ortaya çıktığını dile getirdi.

 

Sağlık çalışanlarının gecesini gündüzüne katarak vatandaşlara sağlık hizmeti sunduğunu söyleyen Metin Memiş, bu fedakar çalışanlara şiddet uygulanmasının tam anlamıyla aymazlık, kendini bilmezlik olduğunu vurguladı.

 

Yapılacak düzenlemeyle, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin hayata geçirilerek can güvenliklerinin sağlanmasını isteyen Memiş, “Başkalarına hayat vermeye çalışan sağlık çalışanlarının can güvenliği bulunmamaktadır. Bir hastane acil servisinin kullanılamaz hale getirilmesinin kimseye bir faydası olmadığı gibi hem vatandaşlarımızın sağlık hizmeti almasını engellemekte, hem de milli servete zarar vermektedir. Vatandaşlarımızı ve yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyor, yaşanan şiddet olaylarının bir an önce sona ermesini diliyoruz.” dedi.

 

Sağlık-Sen olarak, şiddetin önlenmesine yönelik sundukları tekliflerden, şiddet uygulayan kişilerin tutuklu yargılanmasının hayata geçirildiğini hatırlatan Memiş, şiddet uygulayan kişilere sağlık hizmetlerinin ücretli verilmesi ve kolluk kuvvetleri nezaretinde sunulması önerisini tekrarladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.