Memur ve emeklilere 1 defalık ödeme

Memur ve emeklilere 1 defalık ödeme

Dolardaki yükseliş ve ekonominin olumsuz sinyaller vermesi üzerine, AK Parti yeni paket hazırlığına girişti.

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, dolardaki şok artış, ekonomide tehlike çanlarını artırınca AK Parti, yeni bir paketi gündemine aldı. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, iç tüketimi artırarak piyasayı canlandırmak üzere memur veya emeklilere 200-300 TL tutarında harcama amaçlı bir defaya mahsus ödeme yapılması yönünde çalışmaları olduğunu aktardı. Ekren, tekstil, otomotiv, demir-çelik, denizcilik, müteahhitlik ve turizm sektörlerini içeren özel bir paketle kredi, vergi, istihdam teşviki öneren bir paket hazırladıklarını da belirtirken, Eximbank'ın olanaklarını artıracaklarını vurguladı.AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmadan toplandı. Erdoğan, miting program nedeniyle toplantıya katılamadı. MKYK'ye bu kez AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu başkanlık etti. Toplantıda ağırlıklı olarak ekonomik gündem ele alındı. Ekonomik gelişmeler konusunda MKYK üyelerine bilgi veren Devlet Bakanı Nazım Ekren, Merkez Bankası'nın dolardaki yükseliş karşısında devrede olduğunu vurguladı. Özellikle geçen hafta perşembe ve cuma günleri yurtdışına dolar çıkışı olduğunu belirten Bakan Ekren, sadece bir bankadan 500 milyon doların çıktığı bilgisini verdi. Ekren, Merkez Bankası'nda yeteri kadar rezerv olduğu için dövizdeki dalgalanmalara müdahale edecek kapasite olduğunun altını çizerek, 'Merak etmeyin, her şey kontrol altında' diye konuştu.


MKYK üyesi Altan Karapaşaoğlu'nun işsizliği çözmek için kamuya 1 milyon kişinin alınması önerisini uygun bulmadı. Sözleşmeli personel alımı yönünde kararname çıkardıklarını anımsatan Ekren, bunun da işsizlik üzerinde etkili olabileceğini vurguladı.


EMEKLİYE EK ÖDEME

Devlet Bakanı Nazım Ekren MKYK üyelerinin krize karşı vatandaşın kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması başta olmak üzere çeşitli önerilerini dinledi. Ekren, henüz ayrıntıları netleşmeyen bir paket çerçevesinde memur veya emeklilere bir defaya mahsus 200-300 TL tutarında özel bir ödeme yapmayı planladıklarını söyledi. Ekren, altı sektöre teşvik içeren bir paket üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.