Memur Sen iftarlara karşı

Memur Sen iftarlara karşı

Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, iftar davetlerine son verilmesi çağrısına destek vererek, “Türkiye’de ortalama ücret ödeyerek yaptığımız bir iftar ile Afrika’da 17 kişi hiç değilse bir öğün bayram edebiliyor.” dedi

Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, iftar davetlerine son verilmesi çağrısına destek vererek, “Türkiye’de ortalama ücret ödeyerek yaptığımız bir iftar ile Afrika’da 17 kişi hiç değilse bir öğün bayram edebiliyor.” dedi. Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise, Afrika’da 90 günde 29 bin çocuğun açlıktan öldüğünü hatırlatarak, “İnsanların bir yılda sadece güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para 160 milyar dolar. 100 tane Somali’yi ayağa kaldırır.” diye konuştu. 


 Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplanan 40 bin TL’lik yardım çekini, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali’ye makbuz karşılığı teslim etti. Düzenlenen törende konuşan Gündoğdu, Memur Sen’in genel merkez ile il ve ilçelerindeki iftarlarını iptal ederek, İnsanlık Ölmedi Yardımlar Arika’ya kampanyası başlattığını hatırlattı. Gündoğdu, “İlk oluşturduğumuz 80 bin TL’lik yardımı İHH ve Kimse Yok Mu vakıf ve derneklerimize bağışlayarak kampanyanın startını vermiştik. Bugün de 40 bin TL’lik yardımı temsili olarak Sayın Genel Başkanımıza takdim edeceğiz. Genel Merkezler olarak 200 bin TL’lik bir iftar maliyeti ile başlattığımız Afrika’ya yardım kampanyası il ve ilçelerimizden gelen haberlerle şu anda 450 bin TL’yi geçmiş durumda.” diye konuştu. Gündoğdu bu rakamın bayrama kadar 1 milyon TL’nin üzerine çıkmasını beklediklerini dile getirdi.
Kızılay’ın olumsuz imajının yok olduğunu, başarılı yardım kampanyalarına imza attığını hatırlatan Gündoğdu, son olarak Afrika için toplanan yardımların bölgeye ulaşması ile bir bayram havası yaşandığını söyledi. Afrika ile tarihsel ilişkilere de değinen Gündoğdu,  “Emperyalistler sömürmek için ülkelere yolculuk ederken, ecdadımız o gün de yardım için barış için oralara ulaşmışlar. O zaman bugün Türkiye’nin soyunduğu bu erdemli hareket, mirasa  sahip çıkmaktır. İnsanlığın ölmediğini, insanlık ailesinin fertleri olarak ortaya koymaktır.” diye konuştu.
Memur Sen’in bu hareketinin, diğer sivil toplum kuruluşları için de örnek teşkil ettiğini belirten Gündoğdu, “Siyasetçilerimizin ‘iftarlar hala neden yapılıyor, neden iptal etmiyorsunuz?’ diye iftar yapan kuruluşlara en üst perdeden çağrılar bulunması gibi yaklaşımlar bu yolumuzun doğruluğunu gösteriyor.” dedi. Yardım çağrısında bulunan Gündoğdu, “Bizim Türkiye’de ortalama ücret ödeyerek yaptığımız bir iftar ile Afrika’da 17 kişi hiç değilse bir öğün bayram edebiliyor.” ifadesini kullandı. Gündoğdu “Bizim bir kararımızda oralarda yetimhane ve okullar açılmasına öncülük etmekti. Ama yetimhane ve okul açmak için önce çocukları ve yetimleri yaşatmak lazım. Şimdi yetimleri ve çocukları yaşatmak zamanı.” diye konuştu.
KÜÇÜKALİ: EVCİL HAYVANLAR İÇİN HARCANAN PARA 30 TANE SOMALİ’Yİ AYAĞA KALDIRIR
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali ise, Afrika özellikle de Somali’de yaşanan açlık sıkıntısının boyutlarına dikkat çekti. Somali’nin inandığımız değerler açısından da önemli olduğunu dile getiren Küçükali, “Hicretten evvel Müslüman olan bir ülke. Ama bugün hem açlıkla karşı karşıya  hem de iç kargaşadan dolayı bir can korkusu yaşıyor.” dedi. Bölgede özellikle çocukların ölüm riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Küçükali, “Biz 2008 yılında Dünya Gıda Örgütü’ne alarm vermiştik. Ama gördük ki, Somali’yi Afrika’nın dışında tutmuşlar. Şimdi Somali’yi yanlış planladık diye de ‘pardon’ diyorlar. Bu, 90 günde 29 bin çocuğun öldüğü gün söyleniyor. Bu, insanlığın kendi vicdanını tekrar sorgulaması demektir. İlgililerin bu konuda kendi kendilerinin ne kadar hasımane davrandıklarının net bir ölçüsüdür. Burada pardon yoktur, kasıt vardır.” şeklinde konuştu.
Kendini dünya devi olarak ilan eden ülkelerden sadece birinin yılda evcil hayvanlar için harcadığı paranın 40 milyar  dolar olduğuna dikkat çeken Küçükali, “Bu para, 30 tane Somali’yi ayağa kaldırır. İnsanların bir yılda sadece güzelleştirmek için salonlarda harcadığı para 160 milyar dolar. 100 tane Somali’yi ayağa kaldırır. Dünya bir taraftan bunu yaşarken, ülkemizde de bu var, diğer tarafta Allah’ın yarattığı kullar açlıktan ölüyor.” dedi.
Küçükali, bu nedenle Memur Sen’in iftarlarını iptal ederek Somali’ye yardım kararını da yürekten kutladığını söyledi.
Ağustos ayının 15’inde bölgeye yardım için bir de gemi kaldırılacağını kaydeden Küçükali, “Tüm ülkedeki insanlarımıza duyuruyoruz. Buradaki insanlar Anadolu’daki insanlarımız gibi. Anadolu’daki insanlar ne yiyorsa, bu insanlar da onu yiyorlar, balık hariç.” diye konuştu. Küçükali, ayni yardımlar konusunda Kızılay’ın 168 yardım hattından her  türlü bilginin alınabileceğini ifade etti. Hesap numarasına para yatırmak isteyenlerin de bir hesap numarasına gerek olmadan, ‘Kızılay’ın Somali’deki hesabına para yatırmak istiyorum’ demesinin yeterli olacağını dile getirdi.
Küçükali, konuşmasının sonunda salonda bulunanlardan cep telefonlarını çıkararak, 2868’e mesaj atmalarını istedi. Ardından,  “Somali’deki bir yoksulun iftarına katkı sağladınız. Allah hepinizden razı olsun.” dedi.
Konuşmaların ardından Ahmet Gündoğdu 40 bin TL değerindeki çeki, ‘Büyüsün yüzlerce milyon olsun inşallah’ diyerek Küçükali’ye teslim etti. Küçükali’de, Gündoğdu’ya çek karşılığı makbuzunu takdim etti.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.